Ezer euró, készpénzben – kétségbeesett ötlettel állt elő Magyarország szomszédja
Ausztriában 2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menedékjogot.
A menekültek továbbengedésének politikája nem elfogadható, áll Jean-Claude Juncker új, 16 pontból álló menekültválság-kezelő tervében, amit a vasárnapi EU-csúcson akar elfogadtatni és pénteken már körbe is küldött az érintett kormányoknak. Szigorúbb regisztrálást, gyorsabb kitoloncolást és afgán-uniós együttműködést szorgalmaz a dokumentum.
Egy 16 pontból álló, követelésekből és javaslatokból álló tervvel akar pontot tenni a menekültválság végére az Európai Bizottság elnöke, értesült a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A német napilap úgy tudja, Jean-Claude Juncker pénteken már elküldte a javaslatcsomagot a migránskrízisben leginkább érintett országok, így Magyarország, Ausztria, Németország, Görögország és a balkáni államok kormányainak.
A javaslatcsomag egyik elemeként Juncker gördülékenyebb együttműködést vár el. Azt kéri minden, a menekültválságról szóló vasárnapi EU-csúcson résztvevő állam- és kormányfőtől, hogy a találkozót követő 24 órában jelöljenek ki egy embert a közvetlen környezetükből, akik aztán napi kapcsolatban állnak majd egymással, hogy tájékoztassák egymást a menekültek számának és a befogadóhelyek telítettségének aktuális állásáról.
A migránsok egyik országból a másikba való zavartalan átengedését nem nézi jó szemmel az új Juncker-terv, melynek 12. pontja így fogalmaz: „Az átintegetés politikája nem elfogadható.” Ezt csak akkor engedné az Európai Bizottság elnöke a javaslat szerint, ha az érintett szomszéd is beleegyezik a menedékkérők fogadásába.
A FAZ tudomást szerzett arról is, hogy jövő hét szerdájáig 400 határőrt küldenek Szlovéniába, és Juncker a kitoloncolásokat is felgyorsítaná – ehhez az Afganisztánnal való kapcsolatok javítását tűzte ki célul a Bizottság elnöke. A terv egyik lényeges pontja továbbá az is, hogy az EU nem fogadná be az érintett menedékkérőt, ha az illető nem regisztrálja magát abban az országban, amelyikben belépett az unió területére.