Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az LMP társelnöke szerint primitív és hisztérikus vita zajlik a magyar politikában, miközben nemzeti összefogásra lenne szükség, ám ezt mindkét oldal akadályozza.
A válságban óriási felelőssége van az Egyesült Államoknak – mondta Schiffer András, aki szerint az is nagyban közrejátszott a mai helyzet kialakulásában, hogy a fejlett országok módszeresen elszipkázták a perifériaországok szellemi elitjét. Az európai tőkelogika más országok gazdaságánák „lerablásán” alapult.
A LMP társelnöke a bevándorlást mint a népességfogyás ellenszerét feltüntető nyilatkozatokra úgy reagált: való igaz, hogy egyes kutatások szerint Magyarországot demográfiai katasztrófa fenyegeti, és az is tény, hogy már korábbi évszázadokban is orvosoltak hasonló problémákat betelepítéssel, ezek azonban államilag kontrollált folyamatok voltak, amelyek dinamikája megengedte az integrálást.
Lehetővé kellene tenni, hogy mindenki a saját szülőföldjén tudjon élni, ott, ahol a saját kultúrája kifejlődött – mondta Schiffer, hozzátéve: az amerikai külpolitikai tevékenysége nem ebbe az irányba mutat. Például a fegyveres konfliktusok mögött nem a demokrácia terjesztése és az emberi jogokért való harc, hanem az erőforrások megszerzése állt.
A beszélgetés második részében a politikus kijelentette: ahhoz képest, milyen drasztikus problémával állunk szemben, a magyar politikában ennek kapcsán egy „primitív és hisztérikus” vita alakult ki. A Habony-művek igyekszik a lehető legnagyobb politikai haszonra szert tenni, miután a legutóbbi választásokat követően rohamosan csökkent a kormány népszerűsége, miközben az ellenzéknél egy szabály érvényesül: „Minden, amit Orbán Viktor mond, az baromság” – vélekedett, hozzátéve, ez a hozzáállás megengedhetetlen. A frakcióvezető arra szólította fel mindkét oldalt, hogy hagyják abba a hisztériakeltést.
Azt is elmondta, hogy az Orbán-kormánynak már az év elején voltak információi a menekültválság közeledéséről, míg az ellenzéknek nem. A kormány viszont nem a megelőzésre, hanem plakátkampányra összpontosította az erőit, mert úgy látta, a minél nagyobb feszültség megteremtéséből húzhat politikai hasznot.
Schiffer András kifogásolta, hogy a rendőrség költségvetését 2016-ra sem bővítették ki oly mértékben, amennyire egyébként, a menekültválság nélkül is kellett volna. Felhívta a figyelmet továbbá a migránsok tájékoztatásának szükségességére, hiszen – mondta – nem meglepő, ha feszültség alakul ki ott, ahol a vonatra az van írva, hogy Bécsbe megy, aztán Bicskére viszi az utasokat.
A megoldási lehetőségekkel kapcsolatban közölte: nincs határokon belüli megoldás, és ha Junckerék máskor olyan gyorsan tudnak EU-csúcsot összehívni, érthetetlen, hogy most miért nem teszik.
A műholdas nyomkövető viselésének ötletével kapcsolatban a pártvezető elmondta: az enyhébb, jogkímélőbb megoldás, mint a Fidesz és a Jobbik kriminalizáló, az őrizetet preferáló politikája, viszont szigorúbb, mint a kockázatokkal egyáltalán nem számoló ellenzéki hozzállás, ráadásul Európában is van példa ilyesmire.
A beszélgetés 3. részét itt, a nyomkövető kérdését érintő 4. részét pedig itt érheti el.