Félelmetes pökhendiség Lengyelországban: ítélet nélkül támadják Magyarországot
Már európai nagyhatalomnak képzelik magukat.
Brüsszel és a nyugatiak nyomása ellenére nem született megállapodás a menekültek uniós kvóta szerinti elosztásáról az EU belügyminisztereinek hétfői tanácskozásán: a visegrádi és balti országok továbbra sem kérnek a kötelező kvótákból.
Hosszasan tanácskoztak hétfőn az Európai Unió belügyminiszterei Brüsszelben, de nem született megállapodás. Brüsszel és a nyugati tagállamok el akarták fogadtatni az EU területére érkezett migránsok kötelező elosztásáról szóló kvótarendszert, de a visegrádi országok és a balti államok ellenállásán megbukott a terv.
Eredetileg 160 ezer ember kötelező szétosztása volt a terv, de annyit sikerült hétfőn elérni, hogy Görögország és Olaszország területéről szétosztanak 32 ezer embert az EU tagállamaiba. Ez még annál a májusi tervezetnél is kevesebb, amikor is 40 ezer ember elosztása volt a terítéken.
A tanácskozáson ugyan született egy alapvetés a migrációs helyzetről, a szöveg azonban nem egyhangú szavazással született meg, hanem úgy, hogy az EU tagállamainak többsége leszavazta a szöveget ellenző visegrádi és balti országokat.
A belügyminiszterek ugyanakkor meg tudtak egyezni egy közös listában, amely a menedékügy szempontjából biztonságosnak számító országokat sorolja fel: ezek közé tartozik mostantól a teljes Nyugat-Balkán, Szerbiát, Koszovót és Albániát is beleértve. Az innen EU-ba érkező menedékkérőket szinte teljesen biztosan el fogják utasítani és haza fogják küldeni. Törökország viszont nem került fel a biztonságos országok közös uniós listájára.
Hétfőn, amíg a belügyminiszterek tanácskoztak, egy sor uniós ország vezetett be vagy lebegtetett be határellenőrzést: Németország vasárnapi döntése után hétfőn Ausztria és Szlovákia kezdte meg határai ellenőrzését, de Belgium, Hollandia és Lengyelország is az ellenőrzést fontolgatja, sőt még a francia belügyminiszter is elképzelhetőnek tartja, hogy a francia-olasz határt ellenőrizni kezdik.