Németország és Magyarország újra egy oldalon áll – a létező legerősebb európai ellenféllel szemben
A kancellár is tart a kereskedelmi háború eszkalációjától.
Piros keretes írásban, honlapján tájékoztatja a budapesti német nagykövetség a dublini egyezményről a migránsokat. A Keleti pályaudvarnál várakozó menekülők deklaráltan Németországba szeretnének eljutni, a német állam álláspontja azonban egyelőre nem egyértelmű a helyzettel kapcsolatban.
Németország budapesti nagykövetsége honlapján tett ki piros keretes figyelmeztetést a migránsok számára: „A budapesti Német Nagykövetség az aktuális események fényében szeretné a következőkre felhívni a figyelmet: A dublini egyezmény érvényes európai jogszabály. Ennek értelmében a menekültstátuszt kérelmezőknek abban az országban kell regisztráltatniuk magukat, amelynek határán keresztül beléptek az Európai Unióba. A menekültügyi eljárást is alapvetően abban az országban kell lefolytatni.”
Augusztus 25-én adtunk hírt arról, hogy a német menekültügyi hatóság felfüggesztette a dublini procedúra lefolytatását a szír állampolgárok esetében, de valójában korábban sem volt következménye a Németországban elbírált menedékkérelmek esetében annak, ha valakit például Magyarországon regisztráltak először az EU-ban.
Angela Merkel német kancellár később arról beszélt, hogy félreértés következménye, hogy az terjedt el: minden szíriai menedékkérő mehet Németországba. Ezzel együtt megköszönte Magyarországnak, hogy eleget tesz kötelességeinek, és regisztrálja a menekülteket. A Keletinél kialakult helyzetről elmondta: nem Németország felelőssége a budapesti helyzet. A Keletinél várakozó migránsok az utóbbi napokban tiltakozásaik során gyakran skandálják a „Germany, Germany” és a „Merkel, Merkel” rigmusokat.
Dublin miatt ragadtak a menekültek Budapesten
A menedékjogi eljárás a legtöbb EU-tagállamban az úgy nevezett dublini eljárással kezdődik, amely az ezt előíró uniós „dublini rendeletekről” kapta a nevét. A dublini rendszer lényege, hogy az Európai Unióban mindig csak egy tagállam vizsgáljon meg egy menedékkérelmet, és így el lehessen kerülni a menedékkérelmek többszöri ismételt benyújtását különböző tagállamokban, amelyeknek – ha nem lenne megállapodás – mindig újra és újra le kellene folytatni a teljes menedékjogi eljárást. A dublini eljárás azt hivatott megállapítani (például ujjlenyomat segítségével), hogy melyik ország felelős az adott kérelmező ügyében (ez általában az a tagállam, ahova az illető először belépett).
A jelenlegi rendszer alapján a Magyarországon regisztrált menekültek nem utazhatnak tovább törvényesen Németország felé.