Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
A Jobbik vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi az állami termőföldek eladásának ötletével kapcsolatban. Magyar Zoltán, a párt képviselője elmondta: minden lehetséges parlamenti eszközzel fellépnek azért, hogy a mintegy félmillió hektárnyi termőföld közösségi tulajdonban maradjon.
A Jobbik elfogadhatatlannak tartja az állami termőföldek eladásának ötletét, és parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi az ügyben – közölte Magyar Zoltán képviselő szerdán, sajtótájékoztatón. Az ellenzéki politikus kijelentette: a hosszú évek óta tartó gyarmatosítási folyamat a végpontjához ért azzal, hogy már nemcsak a „kormányhoz közel álló” Magosz, hanem a „függetlennek szintén nem tekinthető” nemzeti agrárkamara is az állami földek eladása mellé állt.
Magyar Zoltán hangsúlyozta: a Jobbikot nem nyugtatja meg az a kormányzati válasz, miszerint még nincs döntés a kérdésben. Ne is legyen! – foglalt állást, hozzátéve: a kabinetnek erről nem a Magosszal, hanem a valóban független gazdaszervezetekkel kell egyeztetnie, amelyek azonban szavai szerint egyhangúlag ellenzik az állami földek „elherdálását”. Kik lehetnek az eladás nyertesei? – tette fel a kérdést.
A politikus, aki az agrárkamara mellett a szakminisztert is bírálta, elmondta: minden lehetséges parlamenti eszközzel fellépnek azért, hogy a mintegy félmillió hektárnyi termőföld magyar nemzeti, közösségi tulajdonban maradjon, de ha a gazdák tüntetni kívánnak, ahhoz is támogatást nyújtanak számukra.
A Fidesz szerint a Jobbik becsapja a gazdákat
A Fidesz szerint a Jobbik becsapja, kihasználja és „hergeli” a magyar gazdákat. Ahogy minden ügyben, a Jobbik a földügyekben is mást mond és mást cselekszik – írta a párt. Miközben azt ígérik nekik, hogy megvédik őket, a baloldallal együtt nem szavazták meg sem a magyar termőföld védelmét garantáló alaptörvényt, sem a helyben lakó magyar gazdákat védő új földtörvényt – mutatott rá a Fidesz.
Hozzátették: a Fidesz véget vetett a szocialisták által működtetett agrártámogatási rendszernek, amelyben az állami földek és az agrártámogatások döntő részét is a nagybirtokosok kapták, és mindössze hatszázan osztozkodtak az állami földeken, sok magyar földet zsebszerződésekkel a külföldiek kezére játszották át. Az új földpolitika működik, egyre csökken a nagybirtokok, és egyre nő a kisbirtokok aránya, a családi gazdaságok és a fiatal gazdák száma is jelentősen emelkedett. Az a cél, hogy a földek 80 százalékát családi gazdaságok, földművesek műveljék – rögzítették.
A korábbi 600 helyett már 7500 gazda kapott lehetőséget a földművelésre, a magyar termőföld alkotmányos védelmet kapott, a Brüsszel által jelenleg is támadott új földtörvény pedig garantálja, hogy a magyar földek döntő része helyben lakó gazdák és a családi gazdaságok használatában legyen, földet venni és bérelni is csak szigorú feltételekkel lehet – sorolták a közleményben.