Az Emberi Erőforrások Minisztériumában azt tervezik, hogy a még állami fenntartásban lévő szociális intézményeket a történelmi egyházaknak adják át 2016. január elsejétől – írja a Népszabadság.
Jelenleg 109 ilyen, nagyrészt idősellátásra, gyermekvédelemre szakosodott intézmény van, amelyek 197 telephelyen működnek 14 400 alkalmazottal és körülbelül 35 ezer ellátottal.
Az állam azért szeretné átadni ezeket az egyházaknak, hogy javítsák a szolgáltatás minőségét és a hozzáférési esélyeket, csökkentsék a fenntartás bürokratikus költségeit, és erősítsék a gondoskodás szellemét – írja a napilap.
A Népszabadság szerint a kormány új finanszírozási feltételeket dolgozna ki az intézményfenntartó egyházak részére. A jelenlegi finanszírozási rendszer két elemből áll, az úgynevezett bértámogatásból és az egyházi kiegészítő normatívából. Ez most három-, illetve négyeleművé válna. Az új mechanizmusban is lenne bértámogatás, ami a kezdetekben megegyezne az intézményre az utolsó állami fenntartású évben fordított bérköltséggel, s az egyházak megkapnák a dologi támogatást is.
Harmadik elemként kerülne a rendszerbe a kiegészítő támogatás, amelyet intézményenként külön-külön állapítanának meg. Ez egészülne ki az uniós és állami fejlesztési támogatással. Az ingatlanok tulajdonjoga az új fenntartókhoz kerülne át azzal, hogy azokat csak szociális célokra hasznosíthatják. Az átvett intézményt az egyház működtetné, de átadhatja a fenntartói jogot bármely belső egyházi jogi személynek vagy az erre a célra létrejött fenntartói szervezetnek – írja a lap.
Erdő Péter bíboros azonban 2014 decemberében „súlyosan aggályosnak” nevezte azt a kormányzati törekvést, hogy a szociális intézmények az egyházakhoz kerüljenek át, mivel az szerinte sérti az állami semlegesség elvét, mivel az ellátottak nem dönthetnek, hogy milyen fenntartású intézményre bízzák magukat.