Setét Jenő civil jogvédő szerint a roma közösségek számon tartják a romagyilkosságokat, de alapvetően a társadalom egészéből szerinte nem váltott ki semmilyen különösebb együttérzést, vagy olyan közös társadalmi fellépést, amely ezzel az eszmével, magatartással szembe szállhatott volna. „Összességében az események időpontjában és azt követően sem generálódott érzékelhető társadalmi szolidaritás” – mondta. A médiafelületeken sem kapott akkora publicitást az esemény és az egész drámai sorozat mint más esetek – tette hozzá.
Zolnay János szociológus a romagyilkosságokról úgy véli, „nem tanultunk belelő, de még tanulhatunk”. A romák mint egy egységes közösség sérelmeiért elkövetett gyilkosság sorozat az többé kevésbé arányban van a romák terhére rótt bűnökkel. A társadalom pedig ezzel próbálja elhárítani magától ezt a történetet – mondja Zolnay. Különösen akkor ha ehhez politikusoktól is segítséget kap – tette hozzá Setét Jenő, aki úgy gondolja, nem történt változás: az intézményi rasszizmus sem hagyott alább.
A cigányokkal kapcsolatos társadalompolitikai probléma az össztársadalmi probléma: az alacsony foglalkoztatástól, a közoktatás problémáin keresztül egészen a falusi gettósodásig olyan probléma, amely nem a cigányok problémája. A magyar társadalomnak valahogyan rá kell jönni arra, hogy csak úgy tudja a saját problémáit megoldani, ha megszünteti az etnicizáló értelmezését a problémáknak – mondja Zolnay János.