Feltárták az Erdélyi Fejedelemség követségét Isztambulban
Ma tartják a magyar–török kulturális évad zárógáláját Ankarában, ahol Orbán Viktor és Sulyok Tamás közösen képviseli Magyarországot.
A térség energiaellátásáról tárgyalt kedden Szijjártó Péterrel a görög, a macedón és a szerb külügyminiszter, illetve a török EU-ügyi miniszter. Szijjártó szerint az egész térség energiabiztonságát, versenyképességét növeli a régió országainak együttműködése. A külügyminiszter elmondta: mostantól rendszeresen egyeztetnek.
Az egész térség energiabiztonságát, versenyképességét növeli a régió országainak együttműködése – mondta a külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten azt követően, hogy kezdeményezésére az Országházban tanácskozott a görög, a macedón és a szerb külügyminiszter, továbbá a török EU-ügyi miniszter a térség energiaellátásáról.
A tárgyalás után tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter kiemelte: megállapodtak abban, hogy ezután rendszeresen találkoznak, és szakértői munkabizottságot hoznak létre az infrastrukturális fejlesztések előkészítésére. E bizottság foglalkozik majd a kivitelezés, a finanszírozás, az ár és a források bevonásával, és biztosítania kell, hogy az együttműködés más országok előtt is nyitott legyen – közölte. Szijjártó Péter kijelentette: a munkabizottságnak azonnal létre kell jönnie. A következő miniszteri találkozó pedig júliusban lesz. Az együttműködésbe várják Albániát és Bosznia-Hercegovinát – mondta.
A miniszter kifejtette: az energiaellátás biztonsága az egyik legfontosabb kérdés a térségben, a régióban végbement energiapolitikai folyamatok – így a Déli Áramlat projekt lemondása – olyan helyzetbe hozták az országokat, hogy új megoldások után kell nézniük, hogy az energiabiztonság tekintetében előreléphessenek. Mint mondta, kollégáival hasonlóan látják, hogy az energiaellátás biztonsági, versenyképességi és stabilitási kérdés. Az energiabiztonság eléréséhez komoly infrastrukturális fejlesztések kellenek, mert a jelenlegi infrastruktúrára alapozva nem lehet megteremteni az energiabiztonságot a térségben – magyarázta. Hozzátette: olyan fejlesztésekre van szükség, amelyek révén minél több forrásból érkezhet ide a gáz, a források versenyeznek a fogyasztókért, ezért egyetlen forrást sem lehet kizárni.
Szijjártó Péter megjegyezte: a Déli Áramlat lemondása után az orosz gáz esetleges Törökországba szállítása, más országokból érkező gáz bevonása az energiaellátásba a jövő egyik legfontosabb kérdése lesz.
Ivica Dačić szerb külügyminiszter arról beszélt, hogy e találkozóval a részt vevő országok hivatalosan is kifejezték elkötelezettségüket, hogy infrastrukturális projektekben vegyenek részt az energiabiztonság érdekében. Mindannyiukat nagyban befolyásolja a Déli Áramlat elvetése, főleg Magyarország és Szerbia tett sokat a projekt fejlesztéséért, és nehéz helyzetbe hozta őket annak eltörlése – vélekedett. A szerb miniszter szerint párbeszédet kell folytatni Oroszországgal és az Európai Bizottsággal is az ügyben.
Nikola Poposzki macedón külügyminiszter elmondta: a régiónak több energiára van szüksége, versenyképesebb módon kell az energiaellátást biztosítani, és ebben fontos az EU segítsége is, ezért jó, hogy az Európai Bizottság megfigyelőként képviseltette magát a mai tárgyaláson. Úgy látja, ha megvalósíthatónak találnak egy projektet, akkor annak országokon átnyúlóan lehet biztosítani a finanszírozását.
Nikosz Kociasz görög külügyminiszter az alternatív energiaellátási útvonalak és finanszírozási módok jelentőségét hangsúlyozta, és úgy vélte, hogy a gazdaság és a térség fejlesztése szempontjából fontos a keddi találkozó.
Volkan Bozkır török EU-ügyi miniszter kifejtette: az energiaellátás Törökország számára is az egyik legfontosabb kérdés, az ország jelentős mennyiségű energiát használ fel a növekvő gazdasága révén, és mintegy 70 százalékát importálja az energiaszükségletének. Emellett Törökország fontos tranzitország is, és készen áll arra, hogy hozzájáruljon Európa energiabiztonságának megteremtéséhez – közölte.
A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kezdeményezésére rendezett ötoldalú miniszteri találkozó célja az volt, hogy a felek kifejezzék szándékukat egy új, Közép- és Délkelet-Európát ellátó földgázvezeték megvalósításának lehetőségéről. A tanácskozás után a miniszterek közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben ugyancsak az energiaellátás kérdésének megoldását szorgalmazták.