A Fidesz törvényjavaslatot nyújt be a Quaestor-károsultak kártalanítására – jelentette be Rogán Antal. Eszerint a Beva kifizetéseit a befektetési vállalkozások egészítenék ki úgy, hogy az érintetteket 30 millió forintig kártalanítanák. A Quaestor felszámolása után a vállalkozások ezt a pénzt visszakapnák. Pénteken nyújtják be a felügyeleti jogosítványok ellenőrzéséről szóló javaslatot is.
A Fidesz-frakció legkésőbb péntek estig törvényjavaslatot nyújt be a Quaestor-károsultak kártalanítására – jelentette be Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője az M1 aktuális csatorna műsorában csütörtök este. A javaslat értelmében minden érintettet 100 ezer euróig, azaz 30 millió forintig kártalanítanának egy alapon keresztül, várhatóan legkésőbb július végéig.
A politikus jelezte, hogy ez közel 32 ezer embert érint, és csak 73 olyan károsult van, aki 30 millió forint fölötti összeget fektetett be. Az ő esetükben más a helyzet, „ők fognak veszíteni pénzt” – fogalmazott.
Rogán Antal elmondta: a kártalanítási alapba minden károsult beadná a kötvényeit – legyenek azok valódiak vagy fiktívek –, és ide fizetné be a Befektető-védelmi Alap (Beva) azt az összeget, amivel kártalanít. A Beva befizetését a befektetési vállalkozások egészítenék ki úgy, hogy az minden károsultnál a 30 millió forintot lefedje. Hozzátette: a cégek csak megelőlegeznék ezt az összeget, majd amikor befejeződik a Quaestor felszámolási folyamata, illetve a csalások felelőseinek vagyonát bevonják az alapba, akkor a befektetési vállalkozások visszakapnák ezt a plusz befizetést.
Elmondta azt is: azért, hogy a befektetési vállalkozásokat ne egy összegben érintse ez a kötelezettség, felhatalmazást adnak a Magyar Nemzeti Banknak, hogy az érintett cégeknek ezt az összeget megelőlegezze hitelnyújtással, illetve lehetőséget adnak azt követően kötvénykibocsátásra. Így lényegében a befektetési vállalkozásoknak több év alatt kellene ezt az összeget kifizetniük.
A Fidesz-frakció vezetője egy kérdésre válaszolva közölte: a kormány támogatta a jegybanknak azt a javaslatát, hogy a jövőben a Beva is – az Országos Betétbiztosítási Alaphoz hasonlóan – 100 ezer euróig kártalanítson, a most benyújtandó törvényjavaslattal azt segítik elő, hogy ez már a Quaestor ügyében is így legyen.
A politikus elmondta: a javaslatot legkésőbb pénteken este benyújtják, és szeretnék, ha azt az Országgyűlés már a jövő héten elfogadná, hogy az érintett 32 ezer ember július végéig a pénzéhez jusson.
Szintén pénteken nyújtják be azt a javaslatot, amely a a befektetési cégek megfelelő ellenőrzése érdekében erősíteni fogja a felügyeleti jogosultságokat – erről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter beszélt a TV2 Mokka című műsorában. Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) és a Befektető-védelmi Alap (Beva) összevonásáról a miniszter úgy fogalmazott, hogy azt nem tartja feltétlenül szükségesnek.