Eduline: Megszüntethetik a kommunikáció szakokat

2015. március 11. 08:41

Az EMMI Felsőoktatási Államtitkárságának munkatársai felkeresték a dékánokat és közölték velük, hogy számos szakot megszüntetnének 2016 szeptemberétől, másokat pedig kizárólag önköltséges formában lehetne indítani – írja az Eduline. A portál egyes forrásai szerint a kommunikáció szakokat például teljesen megszüntetnék, míg mások azt mondták: kizárólag a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen lehetne majd ilyen szakon tanulni. Az államtitkárság szerint puszta hangulatkeltésről van szó.

2015. március 11. 08:41

Egyes felsőoktatási szakokat fizetőssé tenne, másokat teljesen megszüntetne a kormány 2016-tól – tudta meg az Eduline. A portál azt írja: az EMMI Felsőoktatási Államtitkárságának munkatársai felkeresték a dékánokat és közölték velük, hogy számos szakot megszüntetnének 2016 szeptemberétől, másokat pedig kizárólag önköltséges formában lehetne indítani. Az egyik egyetemi vezető a portálnak azt mondta: a megbeszélésen olyan érzése volt, mintha az államtitkárság már eldöntött tényként kezelné a szakok megszüntetését. Az Eduline forrásai azt is kifogásolták, hogy semmilyen szakmai véleménykikérés vagy esettanulmány nem előzte meg az államtitkári megkeresést.

Az Eduline egyetemi forrásai szerint „túltermelés miatt” például a kommunikáció szakot vagy teljesen megszüntetnék, vagy csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen indulhatna ilyen szak 2016-tól. Azt nem lehet még tudni, hogy milyen más szakokat érint az átszervezés.

Az egyetemi vezetők azt kérték az államtitkárságtól, hogy ha döntenek a részletekről március végén, akkor a döntést küldjék meg a Magyar Rektori Konferenciának is véleményezésre. A felsőoktatási stratégia legújabb változata egyébként a szakok számának 15 százalékos csökkentését tűzte ki célul. 

Frissítés:

A Felsőoktatási Államtitkárság az ügyben annyit közölt az MTI-vel: az EMMI a Magyar Rektori Konferencia illetékes szakbizottságaival folytat egyeztetéseket a felsőoktatási szakok racionalizálásáról. 

A megbeszéléseken nem kerültek szóba intézményi meghirdetési kérdések, vagyis sem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, sem egyetlen más intézmény neve nem hangzott el – közölték. Az egyes szakokon igénybe vehető ösztöndíjas helyek száma pedig semmiféle összefüggésben nincs a képzési szerkezet átalakítását célzó egyeztetésekkel, így minden ezzel kapcsolatos híresztelés pusztán hangulatkeltés – írták. 

Összesen 91 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2015. március 11. 18:24
Föl nem foghatom, hogy a "szabad piac" nagy propagálói miért vitatják el az állam jogát ahhoz, hogy meghatározza, hogy milyen végzettséget támogat pénzügyileg.
Potymog
2015. március 11. 12:35
"másokat pedig kizárólag önköltséges formában lehetne indítani" Kizárólagos szakok csak a milliomos csemetéknek? Hol itt az egyenlő esélyű hozzáférés? Hol itt a felemelkedés lehetősége a szegényebb rétegek számára? Ha nincs lehetőség a társadalmi mobilitásra, az nagy társadalmi feszültségeket szül!
Vén Csataló
2015. március 11. 12:02
Az egy vicc, hogy milyen minőségű "szakembereket" ontottak magukból a piacra a kommunikáció szakok. Persze nincs mit csodálkozni: egy ilyen láblógató alibiképzés elvégzésétől mitől is értenének bármihez is? Viszont - hála a kommunikációs szakok tündöklésének - tele a magyar média funkcionális analfabétákkal, akik nem hogy leírni, de értelmezni is képtelenek egy bővített mondatot. Viszont 200-as aktív szókinccsel akarják megmondani frankót a világról - mert hogy ugye ők már diplomás médiaszakemberek. Ebből tényleg elég volt.
Zokni
2015. március 11. 11:50
Hogy a közszolgálatin lehetne tanítani csak kommunikációt, az nyilvánvalóvá teszi, hogy jön vissza Lakatos et.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!