Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
A paksi bővítéssel kapcsolatos versenyjogi aggodalmakra a magyar kormány mindig a brit Hinkley Point atomerőművel érvelt, mivel abban az esetben az Európai Bizottság nem állapított meg tiltott állami támogatást. Csakhogy Ausztria és Luxemburg nem ért ezzel egyet, így megtámadják a Bizottság döntését, amelyhez könnyen lehet, hogy más tagállamok is csatlakoznak.
A paksi bővítés állami támogatásával kapcsolatos ellenvetésekre a kormány, illetve Aszódi Attila, a bővítésért felelős kormánybiztos is rendre a brit Hinkley Point atomerőműre hivatkozott, amelytől a brit állam rögzített áron vásárolná az ott előállított áramot. Ezzel a projekttel kapcsolatban ősszel az Európai Bizottság kimondta, hogy nem számít tiltott állami támogatásnak és így nem ütközik az uniós versenyjogba.
Ausztria azonban bejelentette, hogy nem ért egyet a Bizottsággal, ezért megtámadja a döntést: Bécs szerint ugyanis igenis az állami támogatás versenyjogi tilalmába ütközik a brit projekt. Az Oekostrom osztrák áramszolgáltató egyenesen a Hinkley Point atomerőmű építési engedélyének visszavonását szorgalmazza. Az osztrák cég attól is tart, hogy a brit projekt engedélyezése utóbb Paks II magyar állami támogatását is igazolhatja. A beadványhoz Luxemburg is csatlakozik, és várhatóan német és brit zöldenergia-szervezetek is támogatni fogják azt.
Szakértők szerint a versenyjogi eljárás két évvel is elhúzhatja a Hinkley Point-i projektet – írja a Napi.hu.