Szerdán derült ki, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium nem készített hatástanulmányt, mielőtt bevezették volna a vasárnapi kötelező zárva tartást. Ezt azzal indokolták, hogy nem volt kötelező, mert egyéni képviselői indítványként nyújtották be az erről szóló javaslatot.
A Népszabadság azt írja: 2011-ben viszont – mikor a KDNP először bedobta az ötletet – készített egy hatástanulmányt a témában a tárca. Akkor azt írták, hogy 42-49 milliárd forintos lyukat ütött volna a költségvetésen a kötelező vasárnapi zárva tartás. 10-15 ezer dolgozó maradt volna állás nélkül, 26-27 milliárd forint lett volna az elmaradó adó- és járulékbevétel, 7,6 milliárd az elmaradt áfabevétel, 20 milliárd esett volna ki a várható forgalomcsökkenés miatt. Mindezek alapján az akkor még Matolcsy György vezette NGM azt írta, hogy a javaslat „nehezen támogatható”. Akkor még Orbán is ellene volt a javaslatnak: azt mondta, hogy „amíg heti ötnapi munkából nem lehet megélni Magyarországon, addig nincs arra lehetőség, hogy a boltok vasárnap zárva tartsanak”.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Népszabadságnak azt mondta: az ötlet ismételt felvetődésekor őt is hívták tárgyalni erről az NGM-be. Az egyeztetésen az NGM egyik munkatársa hivatkozott a 2011-es tanulmányra, megjegyezve, hogy ehhez képest a körülmények lényegesen nem változtak. 2014 novemberében még Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter sem támogatta a javaslatot – emlékeztet a Népszabadság.
Az elfeledett 2011-es hatástanulmánnyal kapcsolatban a lap az NGM-et is megkérdezte, de nem kapott választ.