Új Köztársaságért néven alapított díjat a Demokratikus Koalíció decemberben bejegyzett pártalapítványának kuratóriuma – jelentette be Kolber István, a pártalapítvány elnöke vasárnap, amikor a köztársaság napja alkalmából Niedermüller Péter EP-képviselővel közösen megkoszorúzták Bibó István szobrát Budapesten.
Az Új Köztársaságért Alapítvány vezetője arról beszélt, hogy a díjat 2016-tól mindig február elsején adják át, és azok a magánszemélyek és szervezetek kapják meg, „akik sokat tettek annak érdekében, hogy Magyarországon helyreállítsuk a jogállamiságot, helyreállítsuk a demokráciát, újból megteremtsük a köztársaságot”.