„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
A svájci székhelyű, jórészt magyar tulajdonú MET és az MVM gázügyletein a két cég sokat keres, az állam viszont veszít – írta a 444. Baló az újságírót és a MET vezetőjét kérdezte.
A 444 januári cikkében arról írt, hogy a MET, amely egy svájci székhelyű, de magyar hátterű cég, úgy kereskedett gázzal az MVM-mel, hogy ő maga sokat keresett rajta, miközben az MVM állami támogatásra szorult. A cikk szerint az állam rendeletekkel és előnyös szerződésekkel biztosította a MET előnyös helyét a hazai gázpiacon. Az ügyben az MSZP, a Jobbik és az LMP is feljelentést tett hűtlen kezelés, csalás és pénzmosás miatt, de a Nemzeti Nyomozó Iroda nem talált bűncselekményre utaló jeleket, így nem indított nyomozást.
Baló György a cikk szerzőjét, Magyari Pétert és Lehőcz Balázs Gábort, a MET egyik vezetőjét hívta meg műsorába az ügy kapcsán.
Lehőcz szerint nem a MET-en, hanem a magyar államon kellene számon kérni, ha az állam rossz döntést hozott.
Magyari Péter szerint is a fő felelős az ügyben állam. Azonban hozzátette: „hogy az állam és a MET között milyen kapcsolat van, azt nehéz bizonyítani, de a piaci és politikai pletykák között egyfajta közhely, hogy a magyar politikai vezetőknek komoly érdekeltségük van abban, hogy támogassák a MET-et”. Magyari azt is felvetette, hogy vannak olyan feltételezések, miszerint az állhat az Orbán-Simicska csörte hátterében, hogy Simicskát kihagyták a MET-üzletből.
Lehőcz minderre úgy reagált, hogy „ez már a vélelmezés vélelmezése”. Attól még, hogy egy történet reálisnak tűnik, nem biztos, hogy igaz – tette hozzá a MET vezetője.