Nem tudott profitálni a parlamenti pártok többsége a Fidesz–KDNP tavaly év végén kezdődött jelentős népszerűségvesztéséből – ez derül ki a Tárki, az Ipsos, illetve a Nézőpont Intézet 2014-es kutatásaiból, amelyeket a Magyar Nemzet összegzett.
A lap szerint vélhetően a hazai és a nemzetközi konfliktusok, valamint a kormánypártok népszerűtlen intézkedései miatt jelentősen csökkent a Fidesz– KDNP támogatottsága, azonban az adatok szerint az MSZP és a baloldali kis pártok sem tudtak hasznot húzni a népszerűségvesztésből. A szocialisták támogatottsága például folyamatos csökkenést mutat mindhárom kutatócég adatai alapján, de a tavaly szétvált Együtt–PM-nél és a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíciónál is alacsonyabb lett a támogatottság az év elejéhez képest.
A parlamenti pártok közül jelentős népszerűségnövekedés csak a Jobbiknál tapasztalható, a párt az Ipsos felmérései alapján megduplázta támogatói számát, de a Tárki és a Nézőpont Intézet vizsgálata is erősödést mutat – írja a Magyar Nemzet.
Többnyire meg tudta tartani pozícióját az LMP, amely noha gyengén kezdte az évet, az év végi támogatottsági adatok szerint az ötszázalékos parlamenti küszöb környékén van. Különös adat ugyanakkor, hogy a vizsgálatok alapján a bizonytalanok és pártválasztásukat eltitkolók tábora erősödött a leginkább. A Tárki adatai szerint az év elejéhez képest a 2014 végére megduplázódott a bizonytalanok száma, ezeket az adatokat támasztják alá a Nézőpont Intézet vizsgálatai, s kissé óvatosabban az Ipsos is.
A Nézőpont Intézet kutatási igazgatója, Mráz Ágoston Sámuel szerint a tavalyi adatsorok elemzéséből jól látható, hogy a kormánypártok támogatottságának sokszor hangoztatott csökkenése mögött elsősorban a választási év plusztámogatásának elvesztése áll. Csak a Nézőpont Intézet és a Medián mért 2013 végén a mostaninál jobb adatokat a Fidesznek, az Ipsos, a Századvég és a Tárki hasonló helyzetet látott.