Nagy bejelentést tett Varga Mihály: kiderült, hogy ebben a mutatóban Magyarország toronymagasan vezet az Európai Unióban
„Történelmi eredményt ért el az ország” – mondta a pénzügyminiszter.
Csak 2015 szeptemberétől fogják vizsgálni a magánnyugdíjpénztárak tagdíjbefizetéseit, így van idő a felkészülésre – mondta Varga Mihály az M1 Este című műsorában. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a megszűnő pénztárak tagjai meg fogják kapni a reálhozamot.
Varga Mihály szerint a január elsején hatályba lépő, a magánnyugdíjpénztárakra vonatkozó új szabályok megfelelő felkészülési időt biztosítanak, ugyanis csak 2015 szeptemberétől lehet vizsgálni a megelőző hat havi tagdíjbefizetést. A nemzetgazdasági miniszter az M1 Az Este című műsorában hétfőn azt is hangsúlyozta, hogy a megszűnő magánnyugdíjpénztárak a reálhozamot kifizetik a tagoknak.
Varga Mihály leszögezte, hogy fiktív pénztárakra nincs szükség, és úgy vélte, ahhoz hogy egy pénztár valóban életképes legyen a tagok legalább 70 százalékának fizetnie kell a tagdíjat. (A parlament előtt lévő törvénymódosítás szerint végelszámolással megszűnik az a magánnyugdíjpénztár, amelynél a vizsgált hat hónap alatt két egymást követő hónapban nem érte el a 70 százalékot a tagdíjat fizetők aránya). A miniszter azt is elmondta, ha a pénztár az új szabályozás miatt megszűnik, a tagok vagy visszakerülnek az állami rendszerbe – ekkor a reálhozamot a megszűnő pénztárnak ki kell fizetnie –, vagy a pénztár dönthet úgy, hogy összeolvad egy másik, működőképes magánnyugdíjpénztárral.
A Fitch Ratings hitelminősítő múlt heti, Magyarország adósbesorolását megerősítő elemzéséről Varga Mihály azt mondta, hogy a gazdasági teljesítmény alapján indokoltnak tartotta volna a minősítés javítását. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a hitelminősítő megállapításait jó kritikának tartja, főleg, hogy onnan érkezett „ahonnan a legkevésbé várja az ember”. „A hitelminősítők, hogy finoman fogalmazzak nem voltak a barátaink az elmúlt években” – jegyezte meg. A miniszter felidézte azt is, a Fitch is lát esélyt a kedvezőbb besorolásra jövőre, ha tartósan csökken az adósság és a gazdaság növekedése stabil lesz.
Ugyanakkor Varga Mihály azt is hangsúlyozta, hogy az elmúlt 20 év tapasztalatai alapján „kötelékben repülő” hitelminősítők értékelését a „helyén kell kezelni”. Fontosabbnak nevezte a piac értékelését, amit szavai szerint az mutat, hogy Magyarország deviza állampapír-kibocsátását hatszorosan jegyezték túl, és soha ilyen alacsonyan nem állt még a hosszú futamidejű állampapírok hozama. Ez azt mutatja, hogy nem csak rövid távon bíznak a befektetők a magyar gazdaságban – hangsúlyozta a miniszter.