Goodfriend: A civil társadalom elengedhetetlen a demokráciához

2014. december 04. 19:34

A működő civil társadalom elengedhetetlen a demokráciához – mondta az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője csütörtökön Budapesten. A diplomata hivatkozott Bibó Istvánra és hozzátette: nem írják elő, milyen törvényeket hozzon Magyarországon, de a közös értékek mellett kiállnak.

2014. december 04. 19:34

A működő civil társadalom elengedhetetlen a demokráciához – mondta az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője csütörtökön Budapesten.

 
A civil társadalom fontos összetevője, sőt elengedhetetlen eleme a demokráciának – mondta André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ügyvivője a Dialógus Intézet által szervezett Diplomacy and Beyond beszélgetéssorozat decemberi rendezvényén.
 
A diplomata hivatkozott Barack Obama szeptember végén New Yorkban elhangzott beszédére, amelyben az amerikai elnök Magyarországot Egyiptommal együtt olyan országként említette, ahol „megfélemlítik a civil társadalmat”. André Goodfriend hangsúlyozta, mindazok az elvek – többi között az átláthatóság, a joguralom, a jó kormányzás és a működő civil társadalom –, amelyekről párbeszéd folyik az amerikai és a magyar kormány között, nem az Egyesült Államok elvei, hanem közösen vallott értékek.
 
Washington nem írja elő Magyarországnak, hogy mit tegyen, milyen törvényei legyenek, ezek közös értékek, standardok, egyezmények – tette hozzá.
 
A diplomata kifejtette: arról van szó, amit Bibó István, a 20. század kiemelkedő gondolkodója a szabadság kis köreiként írt le. Jellemzően az autoriter rendszerek próbálták távol tartani egymástól az embereket – fűzte hozzá, megjegyezve, demokráciában szükség van olyan hálózatokra a társadalomban, amelyek szabadon működnek, és ez nem csak amerikai gondolat.
 
Részvételéről a magyarországi tiltakozó megmozdulásokon Goodfriend azt mondta: ha elmegy egy tüntetésre, nem azért megy, mert egyetért vele, hanem mert látni akarja, mi történik a magyar társadalomban. „Inkább azért kritizáljanak, mert túl sok helyen jelenek meg, mintsem azért, hogy bezárkózom a nagykövetségre, és nem megyek sehova” – mondta az amerikai ügyvivő a Dialógus Intézet pódiumbeszélgetésén a jórészt egyetemistákból álló hallgatóságnak.
 

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
DepiEnd
2014. december 05. 09:04
A nagy demokráciában sajnos már mindennapos dolog: http://index.hu/kulfold/2014/12/05/egy_feher_amerikai_rendor_agyonlott_egy_fegyvertelen_fekete_ferfit/
Tündér_Lala
2014. december 05. 09:04
Mi közöd hozzá, rágalmazókám ? Különben pedig egy demokráciában nem szokás fegyvertelen gyerekeket lelövöldözni (neofasiszta ?) sem adócslókat kegyelemben részesíteni (korrupt elnök ?) stb.,stb.
Horpadt Bölény
2014. december 05. 08:55
Abban biztos vagyok,hogy Putyin ezt a futrinkát 24 óra alatt kivágná, mint a macskát szarni.
vigyor
2014. december 05. 08:50
...André, kedvesem, tudod nálunk nyugodtan teszik a dolgukat a civilek, van civil társadalom, sőt, mainapság már a civil nem az amatőr szinonimája...de, ugye édesem, attól még, hogy valamit egy civil társaság gondol, kommunikál, vagy egy ügy érdekében tesz,azzal nem kötelező minden esetben egyetérteni vagy támogatni. Ugye kicsi cukorfalatom a demokráciában mindenkinek (kormánynak, ellenzéknek, polgárnak) joga van ahhoz is, hogy leszarja azt a konkrét ügyet, amit mondjuk felkarol egy civil társaság?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!