A működő civil társadalom elengedhetetlen a demokráciához – mondta az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője csütörtökön Budapesten.
A civil társadalom fontos összetevője, sőt elengedhetetlen eleme a demokráciának – mondta André Goodfriend, az amerikai nagykövetség ügyvivője a Dialógus Intézet által szervezett Diplomacy and Beyond beszélgetéssorozat decemberi rendezvényén.
A diplomata hivatkozott Barack Obama szeptember végén New Yorkban elhangzott beszédére, amelyben az amerikai elnök Magyarországot Egyiptommal együtt olyan országként említette, ahol „megfélemlítik a civil társadalmat”. André Goodfriend hangsúlyozta, mindazok az elvek – többi között az átláthatóság, a joguralom, a jó kormányzás és a működő civil társadalom –, amelyekről párbeszéd folyik az amerikai és a magyar kormány között, nem az Egyesült Államok elvei, hanem közösen vallott értékek.
Washington nem írja elő Magyarországnak, hogy mit tegyen, milyen törvényei legyenek, ezek közös értékek, standardok, egyezmények – tette hozzá.
A diplomata kifejtette: arról van szó, amit Bibó István, a 20. század kiemelkedő gondolkodója a szabadság kis köreiként írt le. Jellemzően az autoriter rendszerek próbálták távol tartani egymástól az embereket – fűzte hozzá, megjegyezve, demokráciában szükség van olyan hálózatokra a társadalomban, amelyek szabadon működnek, és ez nem csak amerikai gondolat.
Részvételéről a magyarországi tiltakozó megmozdulásokon Goodfriend azt mondta: ha elmegy egy tüntetésre, nem azért megy, mert egyetért vele, hanem mert látni akarja, mi történik a magyar társadalomban. „Inkább azért kritizáljanak, mert túl sok helyen jelenek meg, mintsem azért, hogy bezárkózom a nagykövetségre, és nem megyek sehova” – mondta az amerikai ügyvivő a Dialógus Intézet pódiumbeszélgetésén a jórészt egyetemistákból álló hallgatóságnak.