Financial Times: Az új amerikai nagykövet semmit nem tud Magyarországról

2014. december 08. 14:50

Magyarországon a közvélemény egyre Amerika-ellenesebb a Financial Times szerzője szerint, aki súgy látja: Washingtonban több a különféle szakértő, mint a világ bármely más pontján. Jó lenne, ha többen kerülnének az élvonalba. A lap publicistája megállapítja: Barack Obama nem teljesít jól Amerika barátságai ápolásának terén.

2014. december 08. 14:50

Barack Obama amerikai elnök nagykövetválasztását bírálja, így az új budapesti nagykövettel is foglalkozik hétfői számában a Financial Times tekintélyes brit gazdasági, politikai napilap európai kiadása.

 
A dolgok rosszabbul állnak, mint 2008-ban – állapítja meg a lap amerikai ügyekkel foglalkozó szerzője, Edward Luce, aki emlékeztet: egészen az elmúlt időkig tíz nagyköveti kinevezésből átlagosan heten voltak karrierdiplomaták és hárman politikai kinevezettek, Obama második mandátuma alatt pedig ez az arány 41 százalékra emelkedett.
 
A szerző szerint mindez annak tulajdonítható, hogy az elnökválasztási kampányok költségei egyre inkább elszabadulnak, nem pedig az elnök morális hibájából fakad. A lap kiemeli az Argentínába, Norvégiába és Magyarországra küldendő amerikai képviselet-vezetőt, akik közül egyik sem járt még majdani fogadó országában, s rámutat hiányosságaikra is.
 
„Olyan időben, mikor Közép-Európában Vlagyimir Putyin tekintélyelvű rendszere egyre több csodálóra talál, Obama Colleen Bellt, a Gazdagok és Szépek producerét jelöli nagykövetnek Magyarországra. Szenátusi meghallgatásán Bell asszony világossá tette, hogy szinte semmit nem tud Magyarországról, egy olyan országról, amelyet a putyini hajlamokkal rendelkező erős ember, Orbán Viktor irányít” – írja Luce, hozzátéve: Bell nem szaktekintély az egykori szovjet érdekszféra demokráciáinak „elvékonyodása”, kiüresedése terén.
 
A cikk ugyanakkor emlékeztet arra, hogy George W. Bush például egy lótenyésztőt és egy autókereskedőt is kinevezett londoni nagykövetnek, és a politikai kinevezéseket a fogadó országok sem szokták sértésnek tekinteni. „Ha közeli a kapcsolatuk az elnökkel, hatékonyabbak lehetnek, mint a karrierdiplomaták” – húzza alá Edward Luce. A politikai kinevezések megszaporodása ugyanakkor egyrészt aláássa az amerikai diplomácia testület motivációját, másrészt a „hozzá nem értő” jelöltek kiválasztása lealacsonyító üzenetet küld a fogadó országnak.
 
„Bellhez hasonlóan én sem jártam még Magyarországon, de az világos, hogy a közvélemény egyre Amerika-ellenesebb” – állapítja meg a szerző, aki szerint Washingtonban több a különféle szakértő, mint a világ bármely más pontján, akik elemző központokban vagy a külügyben dolgoznak, és sokszor még a helyi nyelvet is beszélik. Jó lenne, ha többen kerülnének az élvonalba – állapítja meg a lap.
 
„Olyan időszakban, amikor Amerika hegemóniája kihívókra talál, Washingtonnak jó karban kellene tartania barátságait. Ezen a ponton Barack Obama tevékenysége bőven hagy kívánnivalót maga után” – húzza alá a Financial Times publicistája.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
néhai Ch.Pilot
2014. december 09. 03:22
"Az új amerikai nagykövet semmit nem tud Magyarországról" Legalább előítéletek nélkül jön... vagy tévednék? :-)
ciseaux
2014. december 09. 03:18
"Financial Times: Az új amerikai nagykövet semmit nem tud Magyarországról" Ai weh! Nyugodjon meg a Financial Times, az USA-ban senki nincs 2010 óta, akinek konkrét és kiegyensúlyozottan megalapozott ismeretei lennének Magyarországról.
indiáner
2014. december 09. 00:49
Ebben mi az újdonság, hogy cikket kell róla írni? A Finacial Timesnél még így is valószínűleg többet tud.
Brigadéros
2014. december 08. 21:39
Naqy hír..ehhez már hozzászoktunk... :(
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!