Budapest szuverén és szabad város, ahol „magunktól is el tudjuk dönteni, milyen demokráciát szeretnénk és hogyan” – mondta Tarlós István főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén pénteken.
Tarlós ugyanakkor azt is hangsúlyozta: a kormány és a főváros a most kezdődő önkormányzati ciklusban is együtt fog dolgozni,és a kormánypárti képviselőkkel soha nem volt akkora egyetértés, mint most. Valamennyi képviselővel együtt kíván működni pártállástól, érzelmektől, indulatoktól és hovatartozástól függetlenül – tette hozzá.
A főpolgármester szólt arról, hogy számos eredménye van a kormány és a főváros együttműködésének, a továbbiakban is számít a kormányra, s az is számíthat az önkormányzatra. Mint fogalmazott, ennek jeleit a következő öt évben is ki lehet majd tapintani.
Az alakuló ülésen felszólalt a miniszterelnök is. Orbán Viktor szerint a következő évek elhozzák majd a magyar fellendülés korszakát, amely magában foglalja a főváros felemelkedését is, hiszen Budapest sikere tegnap is, ma is, holnap is nemzeti érdek. Hangsúlyozta: minden kérdésben az emberek mellett kell állni, velük kell megvalósítani a terveket – aminek jól bevált eszköze a nemzeti konzultáció –, kioktatással ugyanis semmire sem lehet jutni.
Orbán Viktor azt is kiemelte, hogy a konfliktusoktól sem szabad félni, hiszen az elmúlt négy évben is sokkal többet ért el az ország úgy, hogy vállalta a nehéz küzdelmeket. A miniszterelnök azzal zárta a beszédét, hogy „a politika önmagában képtelen megújítani Budapestet, a Sziget sikere, a romkocsmák, a startupok, a tűzfalak lefestése mind-mind budapesti a civil, közösségi vagy üzleti élet sikere” – idézi a 444.
Az alakuló ülésen esküt tettek a közgyűlés tagjai. A 33 tagú Fővárosi Közgyűlésnek tagja Tarlós István főpolgármester, a 23 kerületi polgármester és kilenc, kompenzációs listán bejutott képviselő. A közgyűlésnek húsz fideszes, tíz baloldali, egy jobbikos, egy LMP-s és egy civil tagja van.
A közgyűlés módosította szervezeti és működési szabályzatát is. Egyebek mellett a választási törvényből eredő módosításokat vezették át, vagyis a képviselők létszámára és a kettős többségi szavazásra vonatkozó szabályokat. Megváltozott a képviselők javadalmazása is: a kerületi polgármesterek plusz juttatást nem kapnak közgyűlési munkájukért, a kompenzációs listán bejutottak alapdíját pedig csökkentették. A képviselők korábban a főpolgármesteri illetmény 25 százalékát kaphatták, ezt most 15 százalékra csökkentették. Az szmsz-ből kivették a frakciókról szóló pontokat, továbbá a képviselőcsoportok működéséhez biztosított egyszeri alapellátásokat.