Beutazási tilalom: elutasította a CÖF feljelentését az ügyészség

2014. november 26. 17:22

Elutasította a Központi Nyomozó Főügyészség a Civil Összefogás Fórum vesztegetés feljelentésének elmulasztása miatt tett feljelentését, amelyet azért tett, mert az amerikaiak nem jelentették az állítólag tudomásukra jutott korrupciós bűncselekményeket. André Goodfriend amerikai nagykövet a diplomáciai mentességről szóló bécsi egyezményt ajánlotta a CÖF figyelmébe.

2014. november 26. 17:22

Bűncselekmény hiányában elutasította a Központi Nyomozó Főügyészség a Civil Összefogás Fórum (CÖF) vesztegetés feljelentésének elmulasztása miatt tett feljelentését – közölte Keresztes Imre főügyész szerdán az MTI-vel.

 
A főügyész közleményében azt írta: a büntető törvénykönyv szerint a vesztegetés feljelentése elmulasztásának bűncselekményét az a hivatalos személy követi el, aki e minőségében hitelt érdemlően tudomást szerez arról, hogy még le nem leplezett vesztegetést vagy vesztegetés elfogadását követték el, és erről a hatóságnak, mihelyt teheti, nem tesz feljelentést.
 
Keresztes Imre tájékoztatása szerint a feljelentés elutasításának indoka egyrészt az volt, hogy nem állja meg a helyét a feljelentőnek az az érvelése, amely szerint a külföldi hivatalos személy a feljelentési kötelezettség szempontjából azonos megítélés alá esik a magyar hivatalos személlyel. Másrészt tartalmilag sincs feljelentési kötelezettség, mivel a rendelkezésre álló adatok alapján nem azonosítható konkrét bűncselekmény. A feljelentési kötelezettség elmulasztását ugyanakkor csak még le nem leplezett, konkrét korrupciós bűncselekménnyel kapcsolatban lehet elkövetni – tette hozzá a főügyész.
 
A Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) két hete közölte az MTI-vel, hogy a Civil Összefogás Fórum ismeretlen tettes ellen feljelentést tett, amiért az amerikaiak nem jelentették az Egyesült Államok által elrendelt beutazási tilalommal összefüggő, a tudomásukra jutott korrupciós bűncselekményt. Előzőleg ifjabb Lomnici Zoltán, a CÖF szóvivője beszélt arról, hogy a magyar törvények szerint nemcsak a korrupció büntetendő, hanem az is, ha valaki elmulasztja bejelenteni a tudomására jutott korrupciós cselekményt. Az amerikaiak ezt nem tették meg a kitiltási ügyben – hangsúlyozta a szóvivő.
 
Erre reagálva André Goodfriend, az Egyesült Államok budapesti ideiglenes ügyvivője Twitter-üzenetében azt írta: a bécsi egyezmény „mindig hasznos olvasmány diplomáciatörténeti szempontból”, valamint a nemzetközi kapcsolatok alapjainak ismeretéhez is.
 
A CÖF-CÖKA közleményében azt írta: a magyar jogászok sokasága is ismeri a figyelmükbe ajánlott, diplomáciai mentességről szóló bécsi egyezményt. A CÖF-CÖKA az 1973. évi 7. törvényerejű rendeletre hívta fel a figyelmet, amely lehetővé teszi bűncselekmény gyanúja esetén diplomáciai védettséggel rendelkező személy ellen is az eljárás lefolytatását.
 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2014. november 27. 06:39
:))))) Ezek a szerencsétlen barmok:) Mennyivel is támogatjuk az adóból ezt a szolgalelkű csürhét? 500millió? Óriási.
néhai Ch.Pilot
2014. november 26. 23:22
Jellemző André Woodhead-re. A diplomáciai mentességre hivatkozik. Ezzel kvázi beismerte bűnösségét.
Eltünt
2014. november 26. 22:08
Még szép hogy ámerika védi a ügynökét.
Eltünt
2014. november 26. 22:04
Gondolhatták hogy a friend érintetlen,Törvények fölött áll .Csak gondoljunk bele usa mit csinálna ha magyar nagykövet uszítana obama ellen tüntetőket .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!