Mi is megdöglünk, de ez a kisebbik rossz
Kit érdekel, ha egyszer sivalkodnak a libsik, ajvékolnak a jóemberkedők?
Parlamenti vitanapot kezdeményez az LMP az EU és Amerika között megkötendő szabadkereskedelmi egyezményről, a TTIP-ről. Schiffer András szerint az egyezményből csak a globális nagyvállalatok profitálnak majd, és sem az EU, sem Amerika részéről nem történik érdemi konzultáció a társadalommal, helyette csak a nagy multicégeket hallgatják meg.
Az EU és az USA között megkötni tervezett szabadkereskedelmi egyezmény a globális nagyvállalatoknak kedvez az LMP szerint. A párt parlamenti vitanapot kezdeményez a TTIP egyezményről, hogy a zárt ajtók mögött zajló tárgyalások lehetséges következményeiről a közvélemény is tájékozódjon, és a kormány valljon színt az ügyben – jelentette be Schiffer András és Schmuck Erzsébet sajtótájékoztatón.
Schiffer András szerint ez az egyezmény most az egyik legsúlyosabb globális kérdés, mert veszélybe sodorja a többi közt az ország GMO-mentességét és az unió által elfogadott vegyszerpolitikát is, valamint a pénzügyi szabályozókat, a tisztességes banki magatartás érdekében tett magyarországi előírásokat is korlátozhatja majd. A Mandiner ezzel kapcsolatos felvetésére viszont elismerte, hogy Amerikában most szigorúbbak a pénzügyi szabályok, így a szabadkereskedelmi egyezmények általános logikája szerint abban nekik kell majd engedni.
Viszont az EU szigorúbban szabályozza a növényvédő szerek használatát és a génmódosított élelmiszerek előállítását, így ezen a téren Európában várható visszalépés Schiffer szerint.
Az LMP frakcióvezetője nehezményezte, hogy az EU és az USA részéről is csak a nagyvállalatokkal történik egyeztetés, viszont a civileket, a társadalmat kihagyják az előkészítésből.
Az egyezmény alapján az azt megsértő országok – adott esetben a GMO tiltása, vagy például a verespataki ciános bányászat tiltása miatt – nemzetközi választottbíróság elé citálhatók majd. A Mandiner azon felvetésére, hogy ez általában jellemző az ilyen egyezményekre, azt mondta: „igen, ezért utáljuk az egészet”.
Schiffer András szerint, ha a kormány szabadságharcról beszél, akkor nem kellene egy ilyen szabadkereskedelmi egyezménybe belemennie, ami a neoliberális gazdaságpolitikát képviseli.
Az LMP parlamenti képviselője, Schmuck Erzsébet emlékeztetett: a Corvinus Egyetem készített egy hatástanulmányt, amely szerint Magyarország számára kevés, évenként 0,3-0,5 százalékos GDP-növekményt hozna az egyezmény, és azt is a multiknak, nem a kis- és középvállalkozásoknak. Schmuck azt is hangsúlyozta, hogy ha kiderül, hogy nem érte meg nekünk az egyezmény, akkor is nagyon nehéz lenne belőle kilépni: ehhez ugyanis az összes többi részes állam hozzájárulása lenne szükséges.