Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
A Fővárosi Közgyűlésben harminchárom képviselői helyből húsz mandátumot szerzett a Fidesz, emellett 10 baloldali, egy jobbikos, egy LMP-s és egy független képviselő lesz a testületben. A megyei közgyűlések mindegyikében a Fidesz nyert.
Hat kerület van Budapesten, ahol nem Fideszes polgármestert választottak. A XIII. kerületben a szocialista Tóth József a szavazatok hetven százalékával nyert, és szintén szocialista polgármestere lesz a XIX. kerületben, ahol Gajda Péter kapta a legtöbb szavazatot. A XX. kerületben sikerült a baloldali pártoknak megállapodni, így Szabados Ákos az MSZP, a DK és az Együtt-PM közös jelöltjeként nyert.
Zuglóban a PM-es Karácsony Gergely váltja Papcsák Ferencet a polgármesteri székben, a XV. kerületnek pedig DK-s polgármestere lesz Hajdu László személyében. A XXIII. kerületben a civil szervezetek által jelölt Geiger Ferenc lesz a polgármester.
A többi budapesti kerületben a fideszes jelöltek nyerték el a polgármesteri pozíciókat, és a főpolgármester is maradt Tarlós István, a szavazatok 49 százalékával. A Fővárosi Közgyűlés összetételére vonatkozó új szabályok szerint a főpolgármester, a kerületi polgármesterek, és kilenc, kompenzációs listáról bekerült képviselő alkotja majd a testületet.
A kompenzációs listáról a töredékszavazatok alapján az MSZP 3, a Fidesz 2, a Jobbik, az Együtt-PM, az LMP és a DK pedig egyaránt 1-1 mandátumot szerzett. Így összességében 20 fideszes, 10 „demokratikus ellenzéki”, valamint 1-1 jobbikos, LMP-s és független képviselő dolgozik majd a Fővárosi Közgyűlésben – derül ki a valasztas.hu összesítéséből.
A Fővárosi Közgyűlésben az új szabályok szerint a döntéshozatalhoz a képviselők több mint felének a szavazata lesz szükséges úgy, hogy ők egyszersmind legalább Budapest lakosságának a felét is képviseljék.
A megyei közgyűlések mindegyikében fideszes többség lesz, 19-ből 17 megyében pedig a Jobbik szerezte meg a második helyet a közgyűlésben. A megyei jogú városok legnagyobb részében is a kormánypárt nyert. Szegeden és Salgótarjánban választottak baloldali polgármestert, Békéscsabán pedig a Jobbik támogatásával induló független jelölt nyerte el a polgármesteri pozíciót.