„A rezsicsökkentés egy szent tehén” – Nagy Attila Tibor szerint ezen múlhat Magyar Péter sikere
Az elemző az Indexnek nyilatkozott.
A Magyarország és Törökország közötti kapcsolatok nagyon szorosak, történetük során most vannak a legjobb szakaszban – nyilatkozta Şakir Fakılı budapesti török nagykövet a közmédia szerdai török napja alkalmából az MTI-nek. A nagykövet úgy látja: mindkét országban megvan a szándék, hogy a kétoldalú kapcsolatokat minden lehetséges területen tovább erősítsék.
A diplomata kiemelte: az elmúlt két évben valódi áttörés következett be a kétoldalú kapcsolatokban. Ebben az időszakban a magas szintű látogatások révén megerősödött a politikai párbeszéd a két ország között – magyarázta. Példaként említette Cemil Çiçeknek, a török Nagy Nemzetgyűlés elnökének 2012. októberi, Recep Tayyip Erdoğan akkori miniszterelnök 2013. februári, Abdullah Gül akkori államfő 2014. februári, továbbá Orbán Viktor kormányfő 2013. decemberi látogatását.
Közölte: a török kormány figyelemmel kíséri a magyar külpolitika keleti nyitás stratégiáját és álláspontja szerint Törökország fontos szerepet játszhat ennek megvalósításában, ugyanis az ország szoros kapcsolatokat ápol a stratégiában érintett államokkal. Törökország kész megosztani tapasztalatait és együttműködni Magyarországgal a stratégia megvalósításában – jelentette ki.
Şakir Fakılı úgy látja: mindkét országban megvan a szándék, hogy a kétoldalú kapcsolatokat minden lehetséges területen tovább erősítsék. A gazdasági együttműködés jó, bár még mindig sok lehetőség kínálkozik a kooperáció intenzívebbé tételére és a két országnak azon kell dolgoznia, hogy jobban kihasználják e lehetőségeket – vélekedett. Emlékeztetett: eddig három üzleti fórumot szerveztek mindkét országban és a gazdasági vegyes bizottság is rendszeresen ülésezik. Az a cél, hogy 2015 végére a kereskedelmi forgalom értéke elérje az ötmilliárd dollárt – tette hozzá.
Meglátása szerint a két ország hatékonyan működhet együtt egyebek mellett az energiaszektorban, a közlekedésben, a mezőgazdaságban, a turizmusban, a tudományos kutatásokban és az oktatásban. A nagykövet arra is kitért, hogy a kulturális kapcsolatokat is erősíteni szeretnék Magyarországgal. A budapesti Yunus Emre török kulturális központ és az isztambuli Balassi Intézet létrehozása éppen ezt a célt segíti – mutatott rá.
A török diplomata hangsúlyozta: a két ország közötti kapcsolatok a közös történelmen, a közösen vallott értékeken, a barátságon és az együttműködésen alapulnak. Magyarország szövetségese és megbízható barátja Törökországnak, a kapcsolataikat nem árnyékolja be semmilyen nagyobb vitás kérdés – közölte. Kiemelte: a két országnak hasonló az álláspontja több globális kérdésben, szövetségesek a NATO-ban és több nemzetközi fórumon is együttműködnek. Törökország nagyra értékeli, hogy Magyarország támogatja az EU-csatlakozását – fűzte hozzá.
Şakir Fakılı arra is kitért, hogy történelmük során a magyarok és a törökök nagy befolyással voltak egymásra. E gazdag közös múlt eredményeként a két nép jó érzéseket táplál egymás iránt – vélekedett. Úgy látja, a török és a magyar két olyan ritka nemzet, amelynek sikerült a korábbi rivalizálást barátsággá formálnia.
Felidézte: a törökök és a magyarok mindig támogatták egymást a függetlenségért és az önálló államiságért folytatott küzdelemben. A törökök sosem felejtik el, hogy a magyar parlament az elsők között ismerte el Törökország függetlenségét 1922-ben vagy azt, hogy Kemal Atatürk temetésének napján fekete lobogókat tűztek ki a magyar közintézményekre és házakra – közölte. Utalt továbbá Thököly Imre, II. Rákóczi Ferenc és Kossuth Lajos török kötődéseire is. Azt is megjegyezte, hogy az első turkológiai tanszék a világon 1870-ben jött létre Magyarországon.
A nagykövet végül a Törökországgal határos Szíriában uralkodó helyzetről is beszámolt. Közölte: a török kormány átfogó humanitárius segítséget nyújt a rászorulóknak. A becslések szerint jelenleg mintegy másfél millió szíriai él Törökországban, több mint 220 ezren a 22 menekülttábor egyikében, az ő ellátásukról a török kormány gondoskodik - magyarázta. Hozzátette: a táborokon kívül élő szíriaiakat is igyekeznek támogatni, például ingyenes egészségügyi ellátást biztosítanak számukra, továbbá segélyeket juttatnak el Szíria északi részeire. Şakir Fakılı szerint a szíriai válság rendkívül nagy terhet ró Törökországra és a nemzetközi közösségnek nem szabad magára hagynia az országot, hogy egyedül birkózzon meg ezzel a helyzettel.