Az Európai Bizottság által modellezett legrosszabb forgatókönyv szerint is biztonságos Magyarország földgázellátása – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az MTI érdeklődésére annak kapcsán, hogy befejeződött az uniós tagállamok földgázellátásának átvilágítása.
A bizottság megállapította, ha az Oroszországból Európába történő földgázszállítás teljesen leállna, a magyar kormány a hazai földgáztárolókban meglévő és jelenleg is folyamatosan növekvő földgáztartalékok felhasználásával, a jogszabályokban meghatározott korlátozó intézkedések mellett garantálni tudja a lakossági igények kielégítését.
A vizsgálatok lefolytatása óta eltelt időben jelentősen növekedett a magyar tárolókban elhelyezett földgáz mennyisége – hívta fel a figyelmet a tárca. Jelenleg több mint 4,1 milliárd köbméter áll a fogyasztók rendelkezésére, és a betárolásnak még nincs vége. A jelenlegi készletszint mintegy 10 százalékkal haladja meg a földgáztárolók hat évvel ezelőtti teljes fizikai kapacitását – közölték.
Az NFM kitért arra, hogy Magyarország elkötelezett a magyar-szlovák határkeresztező földgázvezeték megépítése mellett. A vezeték kivitelezési szakasza hamarosan lezárul, így a próbaüzem még ebben az évben megkezdődik. A kormány továbbra is figyelemmel kíséri a beruházás haladását, és a hazai ellátásbiztonságot, valamint az uniós kötelezettségeket szem előtt tartva minden szükséges intézkedést megtesz, hogy a vezeték 2015 elején megkezdhesse a kereskedelmi működést. A két ország közti vezetéket egyébként még március végén Orbán Viktor és Robert Fico közösen kapcsolta össze, és adta át a Pest megyei Szada melletti tranzitállomáson. Akkor a két miniszterelnök azt jelentette be, hogy a vezeték tesztidőszaka július 1-én indul.
A minisztérium azt is hangsúlyozta: a kormány mindenkor támogatja az útvonal- és forrásdiverzifikációt szolgáló infrastruktúra-fejlesztéseket. Magyarország számára fontos a hatályos uniós előírásoknak megfelelő, a kétirányú szállítást lehetővé tevő határkeresztező szállítóvezetékek kiépítése, különös tekintettel a horvát-magyar és a román-magyar határkeresztező vezetékekre. Kiemelt cél az erre vonatkozó korábbi megállapodások mielőbbi végrehajtása és a kétoldalú tárgyalások mielőbbi sikeres lezárása – közölte a minisztérium.