Uniós zászlót vittek a belgrádi tüntetésre, balhé lett belőle (VIDEÓ)
Úgy látszik, Szerbiában továbbra sem lesz színes forradalom.
Szijjártó Péter kezdeményezte a magyar-orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság társelnökeinek találkozóját csütörtökön. Közben az EU figyelmeztette Szerbiát, hogy ne éljen vissza az orosz importtilalommal.
Szijjártó Péter kezdeményezte a magyar-orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság összehívását társelnökeinek találkozóját csütörtökön – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium az MTI érdeklődésére. A tárca válaszában felidézte, hogy a bizottság legutóbbi ülése tavaly szeptemberben volt Budapesten. A szokásjog szerint a következő találkozó Moszkvában lesz, az ülést a munkarend szerint a házigazda, az orosz fél hívja össze.
A magyar-orosz kétoldalú gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok fejleményeinek és jövőjének megvitatása érdekében azonban Szijjártó Péter, a magyar-orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság magyar társelnöke csütörtökön kezdeményezte Nyikolaj Fjodorov orosz mezőgazdasági miniszternél, a bizottság orosz társelnökénél a társelnökök és delegációik találkozóját – tájékoztatott írásos válaszában a minisztérium.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) már augusztus elején, az uniós szankciókra válaszul bevezetett orosz importkorlátozások bejelentése után javasolta a magyar-orosz kormányközi bizottság összehívását az orosz embargó következtében kialakult hazai helyzet áttekintésére.
Kedden Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is úgy nyilatkozott, hogy szükség lenne a bizottság összehívására.
Oroszország az ellene szankciókat alkalmazó országok mezőgazdasági termékeire léptetett életbe behozatali tilalmat. Az importtilalom az Európai Uniót, az Egyesült Államokat, Kanadát, Ausztráliát és Norvégiát érinti. A Vedomoszty moszkvai napilap azonban úgy értesült, hogy Oroszország kész további importkorlátozásokat bevezetni, egyebek között akár gépjárművekre is, amennyiben az Egyesült Államok és az EU újabb szankciókat léptet életbe ellene.
Figyelmeztette Szerbiát az EU
Az Európai Unió csütörtökön szóbeli figyelmeztetést intézett Szerbiához, arra szólítva fel a nyugat-balkáni országot, hogy ne éljen vissza az orosz importtilalommal. A szerb sajtó beszámolói szerint Brüsszel azt üzente Belgrádnak, európai uniós tagjelöltként ne használja arra Moszkva augusztus 7-i döntését, hogy saját termékeit az orosz piacra bevezesse.
Moszkva úgy határozott, hogy augusztus 7-étől egy évre megtiltja az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Kanadából, Ausztráliából, Norvégiából származó gyümölcs, zöldség és egyéb élelmiszerek importját, Szerbia azonban felkerült azon országok listájára, amelyek előnyhöz jutnak Oroszország mezőgazdasági és élelmiszeripari termékekkel való ellátásában.
A szerb kereskedelmi és a mezőgazdasági miniszter is egyedülálló lehetőségnek nevezte ezt Szerbia számára, mert ezzel szinte megduplázható lenne a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportja Oroszországba. A szerb közszolgálati televízió (RTS) honlapjának beszámolója szerint Brüsszel minden tagjelölt ország számára hasonló elvárást fogalmazott meg, valamint Svájctól, Brazíliától, Argentínától és Uruguaytól is a kérés tiszteletben tartását várja el.
Az EU tisztségviselői úgy fogalmaztak: „ez legfőképpen morál és szolidaritás kérdése”, hiszen a Moszkvával szembeni uniós embargó célja éppen az, hogy minél hamarabb fenntartható politikai megoldást találjon az ukrán válságra.
Csütörtökön ugyanakkor az orosz külügyminisztérium is megszólalt. Úgy értékelték: az a tény, miszerint az EU nem akarja, hogy harmadik ország mezőgazdasági termékeket szállítson Oroszországba, azt jelenti, hogy az unió nem akarja végleg elhagyni az orosz piacot. Ugyanakkor úgy fogalmaztak: minden ország önállóan dönthet arról, hogyan lép fel ebben az új helyzetben.
Az uniós figyelmeztetésre Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök pénteken sajtótájékoztató keretében válaszol.