Padlóra küldené a magyar gazdákat: súlyos következményei lennének Ukrajna uniós csatlakozásának
Az Agrárkamara szerint az EU mezőgazdaságát is letarolná.
Az RMDSZ és az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója európai polgári kezdeményezés keretében EU-szintű kisebbségvédelmi intézkedések bevezetését javasolta. A Bizottság elutasította a kezdeményezést, az ügyből per lett az Európai Bíróságon. Előbb Szlovákia, most Románia is beavatkozott a Bizottság oldalán. Az RMDSZ válaszul a kormánykoalícióból való kilépést helyezte kilátásba.
Az RMDSZ és az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) által európai polgári kezdeményezés keretében benyújtott javaslatcsomag nyelvi, oktatási, kulturális kérdésekben, a regionális politikában, a kisebbségek európai parlamenti jelenlétének kérdésében, a diszkriminációellenesség, a médiaszabályozás és a támogatáspolitika területén javasolt intézkedéseket az EU-nak. Az Európai Bizottság elutasította a kezdeményezést, ezért az RMDSZ és FUEN pert indított az Európai Bíróságon.
A perbe most Románia is kérte a belépését, ami feszültséget okozott a román kormánykoalícióban az RMDSZ és a miniszterelnök szociáldemokrata pártja között. A román Külügyminisztérium ugyanis a kisebbségi kezdeményezést elutasító Európai Bizottság pártjára állt. Ezzel gyakorlatilag a román kormányban részt vevő RMDSZ-szel szemben foglalt állást. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, a román kormány miniszterelnök-helyettese a kezdeményezők polgári bizottságának az egyik tagja, és a luxemburgi bíróságon zajló per egyik felperese.
Korábban Szlovákia az Európai Bizottság oldalán, Magyarország pedig a kisebbségi kezdeményezők oldalán kérte belépését a perbe.
A Gandul.info román hírportál értesülése szerint Kelemen Hunor a bírósági folyamodvány visszavonását kérte a kormánytól, Titus Corlățean külügyminiszter viszont kijelentette, bármilyen visszalépés ebben a kérdésben az ő lemondását eredményezi.
Kelemen Hunor az MTI-nek azt mondta: az RMDSZ elvárja, hogy Románia lépjen ki a perből, ellenkező esetben fontolóra veszi a koalícióból való kilépését. Kelemen Hunor hangsúlyozta: az európai polgári kezdeményezést becsületbeli ügynek tartja, a koalíciós feszültségnek pedig csak az lehet a megoldása, ha Románia kilép a perből.
Az Európai Bíróságon zajlik egy másik hasonló témájú per is, amelyet a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) vezetői indítottak az Európai Bizottság ellen a nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezésük elutasítása miatt. Abba a perbe Szlovákia, Görögország és Románia lépett be az EB oldalán, Magyarország pedig a kezdeményezők oldalán. A román kormányban már az SZNT pere is ellentmondásos helyzetet teremtett, hiszen Korodi Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő a kezdeményezők egyikeként a felperes oldalán, a román kormány környezetvédelmi minisztereként pedig a alperes oldalán is részese volt a pereskedésnek.