Budapesten többet kaptunk, mint egy világeseményt
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke, Sebastian Coe elárulta, mivel nyűgözték le a magyarok.
Felavatták Horn Gyula egykori miniszterelnök szobrát pénteken Budapesten, a XIII. kerületi Gyermek téren.
A XIII. kerületi Gyermek téren kapott szobrot Horn Gyula egykori szocialista miniszterelnök.
A szobor avatásán Tóth József, a kerület szocialista polgármestere azt mondta: a baloldali Horn Gyula élete során mindig a társadalmi egyenlőségért, az alsó osztályok felemelkedéséért dolgozott, miközben a „szabadság illatát megérezve a határokat feszegetve és tágítva ténykedett egy szabad, igazságos Magyarország megteremtéséért”.
Tóth József felidézte, első nagy „nemzetköz sikerét” a keletnémet menekültek előtti 1989-es határnyitás jelentette. Az akkori külügyminiszteri posztot betöltő Horn Gyulát ettől kezdve hősként emlegették. Hazai népszerűségét növelte, hogy egy évvel később, 1990 tavaszán ő írta alá a szerződést a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok kivonásáráról.
Kijelentette: Horn Gyula egyenes, bátor büszke baloldali volt. Döntései mellett kiállt, és nem tagadta 1956-os szerepét sem. „Akkor sok magyar társához hasonlóan komoly érzelmi hatások alatt kellett döntést hozni, súlyos családi drámák közepette” – fogalmazott Tóth József, hozzátéve: akik egy döntés alapján akarták megbélyegezni Horn Gyulát, elfelejtették, hogy a tudatlan ítélkezés ugyanolyan emberi gyarlóság, mint egy adott esetben meghozott helytelen érzelmi döntés.
Emlékeztetett arra is, hogy Horn Gyula 2004-ben lett a kerület díszpolgára. Állami kitüntetésére nem került sor, mert az erre irányuló kormány-előterjesztéseket két államfő is elutasította – jegyezte meg.
Hannes Swoboda, az Európai Parlament szociáldemokrata képviselőcsoportjának volt vezetője beszédében az 1989-es határnyitás kapcsán kijelentette: emberek millió lehetnek hálásak Horn Gyulának a bátorságáért. El kell ismerni Horn Gyula nagyságát, ő hitt abban, hogy előre kell lépni és egy közös európai jövőt kell építeni – mondta.
Hangoztatta: együtt kell harcolni azért, hogy Európát ne lepje el újra a nacionalizmus és a gyűlölet. Hannes Swoboda beszéde végén magyarul mondott köszönetet Horn Gyulának.
Horn Gyula egészalakos portrészobrát Tóth József leplezte le. Ezt követően a jelenlévők – elsőként Horn Gyula özvegye és családjának tagjai – virágokat helyezetek el a szobornál. Az ünnepségen több mint kétszázan vettek részt, megjelent az MSZP számos politikusa is.