Brüsszel csak látszólag engedte el Ukrajna kezét, már készül az új terv

Egyelőre vége az ukrán agráróriások profitját gyarapító szolidaritásnak, de Brüsszel megígérte Kijevnek, nem járnak rosszabbul.

Navracsics Tibor külügyminiszterként együttműködésre, de akár konfliktusra is kész. A pozíciót ugyan elvileg négy évre vállalta, de Orbán szándékai szerint az Európai Bizottság megalakulásakor ő lesz Magyarország biztosjelöltje.
Navracsics Tibor leendő külügyminiszter a Kossuth rádió reggeli műsorában azt mondta: minden eddiginél erősebb Külügyminisztérium jött létre, amelyben a „profilfrissítés” eredményeként a külgazdaság egyre jelentősebb szerephez jut. Ezt jelzi az is, hogy a minisztériumot Külgazdasági és Külügyminisztériumnak hívják majd.
Navracsics közölte: külügyminiszterként feladata lesz Magyarország külkapcsolatainak intézése, az ország képviselete, és ez együttműködést és konfliktust is jelenthet. Remélhetőleg minél több területen sikerül együttműködést kialakítani, de ahol szükséges, a magyar érdekek védelmében konfliktus is lehet – vélekedett.
Úgy látja, nagy megtiszteltetés Martonyi János után átvenni a külügyek intézését, ugyanakkor óriási felelősség is. Hozzátette, négy évre vállalta a feladatot, de Orbán Viktor miniszterelnök kifejezte szándékát, hogy az új Európai Bizottság megalakításakor ő legyen Magyarország biztosjelöltje. A politikában „a jövő idő mindig bizonytalan”, most a külügyminiszteri feladatokra kell összpontosítani – mondta.
Az EP-választással kapcsolatban elmondta: Magyarországon a Fidesz óriási győzelmet aratott, itt nem igaz, hogy a szélsőségek előretörtek volna. Vannak országok, amelyek „büszkén szokták magukat a demokrácia legnagyobb példájaként beállítani, és a kelet-európai országokat hibáztatni mindenért”, és ahol most a szélsőségek előretörtek – fogalmazott. Hozzátette: ebben az EU válsága is szerepet játszott, és élénk viták várhatók az új EP-ben az unió jövőjéről. Navracsics Tibor megjegyezte: az Európai Bizottság új elnökét illetően „a játszma még nyílt”.