Lázár János: Magyarország kormánya a legnagyobb alföldi vasútépítési fejlesztésre készül
A Fidesz az egyetlen olyan politikai közösség, amely az Alföld fejlesztését fontosnak tartotta az elmúlt harminc évben – mutatott rá a miniszter.
A CÖF és a CÖKA olyan törvény előkészítésére szólítja fel az igazságügyi tárcát, amelynek elfogadása esetén a kommunista állampárt vezetői funkcionáriusai kizárhatóak a közhatalomból. Elismerik, hogy a kormány több lépést tett a kommunista bűnök feltárására, a bűnösök korábban szerzett előjogainak megvonására, ám továbbra is várják az ügy végleges megoldását.
A CÖF olyan törvény megalkotását szorgalmazza, amely alapján a kommunista állampárt vezető funkcionáriusai kizárhatók a közhatalomból. „A CÖF-CÖKA (...) felkéri az Igazságügyi Minisztériumot a szükséges jogalkotói lépések megtételére annak érdekében, hogy a demokratikus úton megválasztott képviselők a Parlamentben mielőbb, ugyan megkésve, de a lusztráció jegyében, törvényt fogadhassanak el” – fogalmaz közleményében a Békemenetet szervező civil szervezet.
Társadalmi igény, hogy a régmúlt tetteiért felelősséggel tartozók közhatalmi pozícióba juttatása ne rombolja a társadalmi kohéziót, és „a kormány legitimitása, például III/II-es ügyek kapcsán, a későbbiek folyamán se legyen megkérdőjelezhető” – írták.
Emlékeztetnek: az alaptörvény kimondja, hogy a jog uralmán alapuló állami berendezkedés és a korábbi kommunista diktatúra összeegyeztethetetlen. A diktatúra politikai szervezetei bűnöző szervezetek voltak, vezetőik „el nem évülő felelősséggel tartoznak az elnyomó rendszer fenntartásáért, az elkövetett jogsértésekért és a nemzet elárulásáért” – közölték.
A CÖF-CÖKA elismeri, hogy a kormány több lépést tett e bűnök feltárására, a bűnösök korábban szerzett előjogainak megvonására, ám továbbra is várja az ügy végleges megoldását. Ez pedig egy olyan törvény elfogadása lehet, amelynek alapján „a kommunista állampárt vezető funkcionáriusai, közhivatalnokai, azaz az elnyomó gépezet korábbi irányítói és titkos kiszolgálói nem dönthetnének a magyar emberek sorsáról” – írták.
A civil szervezet június 24-én már lemondásra szólítottra fel Tasnádi László rendészeti államtitkárt a diktatórikus pártállamban betöltött, III/II-es múltja miatt.