Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
A párt azt szeretné elérni az Európai Parlamentben, hogy a tagállamok maguk dönthessenek a halálbüntetésről. Az SMS EP-listavezetője, Tóth Tamás korábban már gyűjtött aláírásokat a halálbüntetés visszaállítása érdekében.
A Seres Mária Szövetségesei (SMS) párt célja az Európai Parlamentben, hogy elérje: a tagállamok maguk dönthessenek a preventív hatású törvények bevezetéséről, így a halálbüntetésről is. Tóth Tamás volt sárszentmihályi polgármester, a párt európai parlamenti listavezetője beszélt erről szerdán a Kozma utcai büntetés-végrehajtási intézet előtt tartott sajtótájékoztatóján. Seres Mária, a szervezet alapítója azt mondta: európai uniós kampányuk az emberi élet védelmére, az emberi lét méltóságára koncentrál.
Tóth Tamás felidézte: huszonkét éve a fiát Székesfehérvár határában „két lator” meggyilkolta. Emiatt 1996 augusztusában aláírásgyűjtési akciót indított a halálbüntetés visszaállítása érdekében. Az Országos Választási Bizottság azonban kétszer is elutasította a kérelmét azzal, hogy nemzetközi szerződésből adódó kötelezettségről nem lehet népszavazáson dönteni. Tóth Tamás azt mondta: az akkori politika lesöpörte, gáncsolták a gyűjtésben is, és örül, hogy ezt a témát az SMS felkarolta. Minden napra átlagosan három erőszakos, élet elleni bűncselekmény jut, emiatt erős túlzás Pintér Sándor belügyminiszter azon kijelentése, hogy Magyarországon rend van – fogalmazott. A választott képviselők nemigen hallgatják meg a választópolgárokat, a saját létüket betonozzák be, és bólintanak minden brüsszeli diktátumra, Magyarország gyarmati sorba van degradálva és a lakossága semmilyen védelmet nem kap – jelentette ki.
Az MTI kérdésére válaszolva Tóth Tamás azt mondta: a halálbüntetés kiszabásának feltétele lenne a „minden kétséget kizáró” bizonyítottság. Kitért arra is, hogy a halálbüntetést nem feltétlenül kellene azonnal végrehajtani, de fontos lenne, hogy az elítéltben tudatosuljon: az életével fizet vagy soha nem lehet szabad, ha más életét kioltja.
A Legfelsőbb Bíróság 1996-ban a politikus fiának két gyilkosát, Donászi Aladárt és Bene Lászlót – négy emberölés, hat emberölési kísérlet és négy fegyveres rablás miatt – jogerősen életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte, amelyből legalább húsz évet kell letölteniük. Donászi és Bene 1989 óta követett el vagyon elleni bűncselekményeket országszerte, majd Bécsben fegyvereket vásárolt. Ezekkel – más bűncselekmények elkövetése mellett – a győri vízmű (1991-ben) és a budai Skála áruház (1992-ben) pénzszállító autóját rabolták ki, egy-egy halottat és három sebesültet hagyva a helyszínen. 1992 februárjában a lőgyakorlatot tartó páros a Sárszentmihály melletti erdőben agyonlőtte a fegyverzajra helyszínre érkező két vadászt.
Az egykori katonatiszt, Donászi Aladár 2001-ben felakasztotta magát a sopronkőhidai fegyházban. Az 1994-ben elfogott, most 64 éves Bene László idén májusban szabadulhatna leghamarabb. Tóth Tamás azonban a szerdai sajtótájékoztatón azt mondta: úgy tudja, a büntetés-végrehajtási bíró Bene László szabadlábra bocsáthatóságot vizsgálva úgy döntött, hogy még legalább két évig bv-intézetben kell maradnia.