Az új választási eljárási törvény megszüntette az igazolással szavazást és bevezette helyette az átjelentkezést, amivel jelentősen visszaszorult a visszaélések lehetősége – olvasható a Századvég közleményében. A korábbi igazolással szavazás esetén ugyanis az így voksoló polgár annak az egyéni választókerületnek a jelöltjeire és arra a területi listára szavazhatott, amely választókerület és megye területén a szavazás napján tartózkodott. Átjelentkezés esetén viszont a választópolgár ebben az esetben is a lakóhelye szerinti egyéni választókerület jelöltjeire szavazhat.
A hatályos magyar jogszabályok adta kereteken belül tehát a választópolgár csak akkor tud más egyéni választókerületi jelöltre szavazni, ha lakóhelyét megváltoztatja. A választási eljárásról szóló törvény értelmében a szavazóköri névjegyzék lezárására a szavazást megelőző második nap 16 órakor kerül sor, így az esetleges lakóhely-változtatás miatti módosításra is csupán eddig az időpontig van elvi lehetőség – írják a közleményben.
Hozzáteszik: a lakcím megváltoztatására vagy létesítésére vonatkozó szabályok szerint, ha valaki nem a saját ingatlanába akar bejelentkezni, akkor szükség van az ingatlan tulajdonosának vagy bérlőjének nyilatkozatára, valamint arra, hogy a tulajdonos vagy bérlő ezen minőségét okirattal igazolja.
A lakcímnyilvántartás szerint 2013. első negyedévben összesen 153 989 lakóhely-változtatás történt Magyarországon, és ugyanilyen nagyságrendű lakóhely-változtatás történt a 2013-as év későbbi időszakában is. 2014. első negyedévben ez a szám jelentős mértékben, 90 033 lakóhely-változtatásra csökkent.
Összességében tehát megállapítható, hogy a választások közeledtével nemhogy megnövekedett volna a lakóhely-változtatások száma, hanem a korábban megszokott adatokhoz képest jelentős csökkenést mutat a statisztika. Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy tömegesen lakóhely-változtatásra a választásokkal összefüggésben nem került sor – zárul a Századvég közleménye.