Hogyan tilos kampányolni a szavazókörök körzetében?

2014. április 02. 19:12

Tilos lesz a „bekiabálos kampány”, valamint „felmatricázott” autók parkolása vagy „folyamatos, rendszeres” áthaladása a szavazókörök 150 méteres körzetében. Kampánycsend, ám ezeken a területeken kampánytilalom van. Iránymutatást adott ki a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) arról, hogy mit szabad és mit nem.

2014. április 02. 19:12

Iránymutatást fogadott el a vasárnapra érvényes közterületi kampánytilalom szabályainak értelmezéséről a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) szerdai ülésén.

Az iránymutatásra azért van szükség, mert általános kampánycsend ugyan nem lesz, de az új választási törvény azt írja elő, hogy a szavazókörnek helyet adó épület bejáratától számított 150 méteren belül, közterületen nem lehet semmilyen kampánytevékenységet folytatni.
 
Az iránymutatás szerint a „relatív kampánytilalom” az aktív kampánytevékenység folytatására vonatkozik, azaz a közterületen korábban jogszerűen elhelyezett plakátokat nem kell eltávolítani, a jogszerűtlenül elhelyezett plakátokat viszont igen. 
 
Az NVB iránymutatása szerint megsérti a kampánytilalmat, ha valaki a 150 méteres körzeten kívül úgy kampányol, hogy az a körzeten belül hallható, illetve látható. Az NVB ezzel a „bekiabáló” kampányolásról mondta ki, hogy megítélése szerint jogszerűtlen.
 
Az iránymutatás szerint nem jelenti a relatív kampánytilalom sérelmét, ha a jelöltet, jelölőszervezetet népszerűsítő plakáttal ellátott jármű a szavazás napján keresztülhalad a 150 méteres körzeten, az azonban jogsértő, ha az ilyen „felmatricázott” jármű várakozik a „tiltott” területen, esetleg az áthaladása „folyamatos vagy rendszeres”. A jogértelmezés nem vonatkozik a közösségi közlekedés és a kötöttpályás közlekedés járműveire. 
 
Az NVB szerint a relatív kampánytilalom szabálya megköveteli, hogy a választási szervek tagjai a szavazás napján ne viseljenek ruházatukon jelöltet, jelölőszervezetet népszerűsítő, azokhoz köthető szimbólumokat, és ne viseljenek jelölőszervezethez köthető ruházatot (egyenruhát) a választási szervek hivatalos helyiségeiben, így különösen a szavazóhelyiségben. 
 
Az NVB kitért arra is, hogy a választási szerveknek a választójog gyakorlásával, a választási eljárási cselekményekkel kapcsolatos információközlése nem kampánytevékenység. Nem kampánytevékenység az sem, ha a szavazókörben kiteszik a nemzeti zászlót és címert. 
 
Az iránymutatás kitér arra is, hogy ha két vagy több választás eljárása ugyanazon időszakban zajlik, akkor a 150 méteres körzeten belüli kampánytilalom általánosan vonatkozik valamennyi választási eljárásra. Ez tulajdonképpen arra vonatkozik, hogy az európai parlamenti választás kampánya április 5-én kezdődik, de az NVB szerint a relatív kampánytilalom általánosan vonatkozik mindkét választási eljárásra.
 
Az NVB iránymutatásában foglalkozik azzal is, hogy a szavazás napján kampánytevékenységet a szavazóhelyiség elhelyezésére szolgáló épületben és a szavazóhelyiségben sem lehet folytatni. 
 
A testület kitért arra is, hogy a külföldi állam közterülete nem tartozik a magyar joghatóság alá, ezért a relatív kampánytilalom a külképviseleti szavazás tekintetében csak a külképviselet épületére vagy az általa biztosított egyéb helyiségre vonatkozik. 
 
Az NVB „a relatív területi kampánytilalom szabályainak értelmezése tárgyában” hozott, hét pontban összegzett iránymutatást egyhangúlag fogadta el.
 

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bazooka454
2014. április 02. 22:10
Újabb elbaszások. Megfeledkeztek az Uniós zászlóról az útmutatásukba. Ha az útmutatás kötelező érvényű , akkor mi a helyzet a középületeken törvény szerint kihelyezett Uniós zászlóval. "139. § (1) Amennyiben ehhez a feltételek adottak, az európai zászlót ki kell tűzni, vagy az európai lobogót fel kell vonni - a (2) bekezdésben meghatározott intézmények, valamint az Országgyűlés épülete kivételével - azon középületeken, illetve középületek előtt, amelyek esetében a nemzeti zászlót ki kell tűzni, vagy a nemzeti lobogót fel kell vonni." Ha valaki uniós zászlóval , vagy felvarróval sétafikál a szavazókörön belül, az biztos nem Jobbikos szavazó. Ez nem lenne relatív kampánycsend sértés?
Bazooka454
2014. április 02. 22:05
Megint értelmezhetetlen a jogalkotás. Bekiabálni tilos, de a helyszínen "magán" beszélgetést folytatni szabad. 68/ 142. § Nem minősül választási kampánynak a választási szervek tevékenysége, az állampolgárok - mint magánszemélyek - közötti személyes kommunikáció, függetlenül annak tartalmától és formájától." Ergo két "civil" összeáll és 2 percenként egymás között megbeszélik kire szavaztak és miért. A beszélgetés -magán- ? Bármiről szólhat?
Bazooka454
2014. április 02. 20:36
Az Unió zászlójának hordozása, kitétele relatív kampánycsendsértésnek minősül?
kjkj945
2014. április 02. 20:13
És kirendelik a teket a rebiszt a ciat a moszadot, hogy be is tartassák minden kőrben????
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!