A rezidensszövetség a legfőbb ügyésztől kér értelmezést a hálapénzről

2014. április 23. 09:19

A Magyar Rezidens Szövetség azt szeretné megtudni a legfőbb ügyésztől, hogy az utólag elfogadott, de előre nem kért hálapénz vesztegetésnek számít-e. Szerintük a magyar orvostársadalom megérdemli, hogy ne teljes jogbizonytalanságban kelljen folytatnia a munkáját.

2014. április 23. 09:19

A Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) a legfőbb ügyészhez fordult azzal a kérdéssel, hogy az ügyészség szakmai álláspontja szerint az orvosok által előre nem kért, utólag elfogadott hálapénz elfogadása kimeríti-e a vesztegetés tényállását. Dénes Tamás, a MRSZ elnöke szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a szervezet azért tartja fontosnak az utólag elfogadott hálapénz sorsának pontos tisztázását, mert az új büntető törvénykönyv alapján – az általunk megkérdezett szakértők szerint –előfordulhat, hogy az az orvos is felelősségre vonható, aki az utólag, de előre nem kért hálapénzt elfogadja.

A szövetség első körben a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumához fordult. A két tárca állásfoglalása szerint az előre nem ígért, az orvos és az ápoló által nem kért, utólag adott és elfogadott hálapénz nem jogtalan előny, vagyis nem valósítja meg a vesztegetés tényállását. Kiemelték ugyanakkor, hogy a feltett kérdéssel kapcsolatos minisztériumi álláspontnak nincs kötelező jogi ereje - olvasható a rezidensszövetség közleményében.

A magyar orvostársadalom megérdemli azt a tiszteletet, hogy ne teljes jogbizonytalanságban kelljen végezze mindennapi gyógyító munkáját” – fogalmaznak közleményükben. Hangsúlyozzák, céljuk továbbra is az, hogy a betegek és az egészségügyi dolgozók egy tiszta, átlátható és kiszámítható rendszerben gyógyuljanak és gyógyítsanak, olyan rendszer kialakításában érdekeltek, amelyet nem a hálapénz mozgat, hanem a tisztességes bérek és a pozitív ösztönzők.

Az MRSZ emlékeztet, hogy a szövetség tavaly áprilisban indította útjára „Hála-Pénz  hálát a betegtől, pénzt az államtól” kampányát. A kampány keretében végzett felmérés rávilágított arra, hogy az orvosoknak sem érdekük a hálapénzrendszer fenntartása. Az is kiderült, az emberek többsége egyetért abban, hogy a hálapénz elfogadása és adása büntethető legyen, ha olyan keretrendszer születik, amely ezt lehetővé teszi.

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
files32
2014. április 23. 13:07
Ha a magyar munkavállalók a legjobban fizetettek lennének az EU ban, persze az orvosokkal együtt ez az orvosgeneráció ugyanúgy igényt tartana a hálapénzre (mert tudná, hogy az EU ban a magyar keres legjobban).
tuti
2014. április 23. 11:46
A legszomorúbb, hogy a legkevésbé sem akarva vádolni az orvostársadalmat, bizony megvannak a hálapénz új "virágzásának" első emberáldozatai is. Sajnos! És lehet, hogy ezért meg fognak kövezni, de ebben nem kizárólag az egyes orvosok, hanem a végsőkig elfertőzött rendszer a hibás! Sajnos itt nem lehet a problémát egy "reset"-tel megoldani. Valaki tudja a megoldást? Nagyon érdekelne!
tuti
2014. április 23. 11:14
A hálapénz, az életünkért, a jobb, megkülönböztetett ellátásért fizetett korrupciós juttatás. A hálához igen ritkán van köze. Inkább a bajban lévő ember mentsvára, reménye, hogy jelentős pénzért egészséget lehet venni. Egy a legkiszolgáltatottabbak által fizetett sáp. Sajnos az orvostársadalom tisztességeseit is megfertőzi és óhatatlanul különbséget tesz beteg és beteg között. Ugyanakkor nélküle nincs működő egészségügy ma. Prof. Dr Ádám György híres orvosetikus jogász egyetemi tanár szerint: " Mindaddig nem lesz normális magyar egészségügy, amíg lesz hálapénz". Ugyanakkor ma még hálapénz nélkül nincs magyar egészségügy. Ezt oldja meg valaki!
Gombóc XVI. Artúr
2014. április 23. 10:53
A tipikus közvélekedés, hogy az orvosokat felveti a pénz, meg hogy milyen kocsikkal járnak egytől-egyig. Van a családban egy háziorvos aki nem fogadta el a hálapénzt a betegeitől, viszont a hó végén már hitelkártyára vásárolta kaját, mert csak nagyon alacsony fizetést tudott magának kigazdálkodni, mivel meg kellett vennie a körzetét. Miután pedig az egyik "etnikus" betege rá akarta borítani az asztalt, fogta magát, összepakolta a családját és elköltözött. Ma már külföldön háziorvos és már nincsenek anyagi gondjai. Amúgy azok akik a "milliomos orvosokról" szoktak értekezni, arról nem írnak semmit, hogy ha olyan jó nekik otthon, miért költözik évente több száz orvos külföldre? Az biztos, hogy a jól kereső sebész, nőgyógyász nem fog elvándorolni, de vannak más orvosok is. Egyébként a hálapénz megszüntetése egyáltalán nem érdeke a mindenkori kormányzatnak, mivel a beteg fizeti meg (ha megfizeti) az orvost és a nővéreket, a saját megadózott jövedelméből. Márpedig ennél olcsóbb megoldás nem létezik, ezért ez a rendszer biztos, hogy nem fog megszűnni a közeljövőben...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!