Ha életbe lép a kilátásba helyezett uniós szankciók harmadik szakasza, az nagyon súlyosan érinti Oroszországot is, amely nem nyerheti meg az ezzel járó gazdasági háborút – mondta Martonyi János külügyminiszter a Kossuth Rádió 180 perc című, csütörtöki műsorában.
A tárcavezető kiemelte: a visegrádi országok (V4: Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia), valamint Németország külügyminiszterei csütörtökön Budapesten vitatják meg az ukrajnai helyzetet és egyeztetik álláspontjaikat az uniós külügyminiszterek hétfői ülése előtt. A V4 az ukrán válságot illetően végig egységesen cselekedett, és a visegrádi országok szorosan kötődnek Németországhoz, ezért jelentős, hogy most a német külügyminiszterrel is egyeztetnek - mutatott rá.
Martonyi János kifejtette: arról tanácskoznak, hogy mit tudnak gyorsan és hatékonyan nyújtani Ukrajnának, vagyis milyen lesz az integrációs válasz. A V4 álláspontja szerint mielőbb létre kell jönnie a társulási megállapodás politikai részének, mert ez egyértelmű és világos üzenet lenne, hogy legitim az ukrán kormány és gyorsan segíteni kell neki, hogy túllépjen a jelenlegi válságon. Azt mondta, Ukrajnának egyoldalú kereskedelmi kedvezményeket kell kapnia az uniótól, ami jelentős segítség lenne, továbbá szükség van a vízumliberalizáció felgyorsítására. A pénzügyi csomag összeállítása pedig jelenleg is folyik – tette hozzá.
A külügyminiszter szerint ugyanakkor beszélni kell szankciókról is, ugyanis elég nagy a valószínűsége, hogy ezek második szakasza is elindul, tehát utazási korlátozásokat léptetnek életbe és befagyasztják bizonyos személyek vagyonát. Megjegyezte: vannak kedvező jelek is, hogy talán mégis megindulnak a tárgyalások.
Martonyi János szerint fontos kérdés, hogy az Európai Tanács múlt heti ülésén elhatározott szankciós menetrend harmadik szakaszára át kell-e térni. Az első szakasz még nem súlyos, talán a második sem annyira, de a harmadik mindenkire nagyon komoly hatással jár, és Vlagyimir Putyin orosz elnök előtt sem lehet kétséges, hogy hosszú távon Oroszország nem nyerheti meg az ezzel járó gazdasági háborút - értékelte.
A külügyminiszter hangsúlyozta: egyre több ország szólal meg az ügyben, mert a helyzet olyan mértékben zavarhatja meg a második világháború után kialakult világrendet, ami senkinek nem áll érdekében.
Múlt heti rendkívüli csúcstalálkozójukon az Európai Unió állam- és kormányfői úgy döntöttek, hogy három lépcsőben helyeznek kilátásba büntetőintézkedéseket Oroszországgal szemben az Ukrajna elleni fellépés miatt. Első lépésként azonnal felfüggesztették Oroszországgal a vízumkönnyítésről és az új partnerségi megállapodásról szóló tárgyalásokat. Emellett kimondták, hogy ha a békés, tárgyalásos rendezésért a következő napokban nem történnek érdemi lépések, akkor második lépésként célzott beutazási tilalom bevezetése és vagyonbefagyasztás is napirendre kerülhet, és a következő EU-orosz csúcstalálkozót is lemondhatják. Harmadik lépésként az állam- és kormányfők széles körű gazdasági, kereskedelmi szankciók bevezetését vetítették előre, ha az oroszok további lépéseket tesznek a helyzet destabilizálására.