Új reménye van Ukrajnának – Magyarország nagy ellenségében találta meg
Az Európai Unió új diplomáciai vezetője rendkívül harcias.
Gyurcsány szerint úgyis tisztességtelen lesz a választás, de azért tudna nyerni a baloldal, addigra viszont már nem lesz semmi a mézesbödön alján – fogalmazott. Azt is elárulta, hogy ki lehet kerülni Orbán kétharmados törvényeit. Simonról azt mondta, pitiáner zsebtolvaj Orbánhoz képest.
Gyurcsányt és Kunczét ültette össze a Liberális Klub hétfő este. Gyurcsány elképesztőnek nevezte, hogy a választás nem a jövőről szól, hanem a múltról és „a múltat kell megnyerni”. A Fidesz meg akarja védeni, amit az elmúlt négy évben tettek, de az „Orbán nevű focistának” ez az egyik legrosszabb stratégiája, mert aki védekezik, az legfeljebb döntetlent tud elérni. Ahhoz hogy valaki győzzön, ahhoz támadni kell, „az 1-0 az nekem jó” – folytatta.
Kuncze Gáborral arról is beszélgettek, hogy borzasztó erős presszió éri az embereket. Az Összefogás választási gyűlésein a közalkalmazottak és köztisztviselők nem vesznek részt, mert félnek, hogy utána retorziók érik őket – mondta a volt szabad demokrata politikus.
A DK elnöke történelmi és földrajzi téren is bizonyítani akarta, hogy lenyomja Orbánt: ha a honfoglalókon múlik, akkor nem a Kárpát-medencében vagyunk, hanem Lotharingiában. Orbán Viktor viszont arról ábrándozik, hogy vissza kell térni az Etelközbe – tette hozzá.
Magyarországon az uralkodó széljárás nyugati, meteorológiailag is – közölte Gyurcsány. „Ez az Orbán nevű (…) meteorológusnak csapnivaló, államférfinak pedig egy szélhámos”, mert keletről várja a szeleket – jelentette ki.
A magyar nem egy tanulatlan, alávaló nép, hanem egy isteni nemzet, de a magyarok többségének a rendszerváltozás és a demokrácia nem hozott nagyobb jólétet és nagyobb szabadságot – szögezte le. Ezért a többség a demokráciát ért támadásokat nem veszi komolyan és nem is nagyon bánja, mert „van az ereiben három nagy önkényúr, Ferenc Jóska, Horthy, Kádár”. Mindegyik uralma önkénnyel és kivégzésekkel indult, de aztán következett egyfajta kiegyezés és jólét – mondta. Szavai szerint Orbán Viktor ennek egyfajta követője akar lenni, miközben történelmi értelemben nincsen igaza.
A házigazda kérdésére, hogy mi történne, ha megnyernék a választást, Gyurcsány Ferenc – aki szoros végeredményre számít – úgy fogalmazott, áprilisban bárki is fog nyerni, ez „nem lesz egy fáklyásmenet”. A jelenlegi, a rezsicsökkentésre valamint szektorális és egyéb adók kiterjesztésének politikájára épülő kurzus nem lesz fenntartható – indokolt. Bárki jön, a mézesbödön alján semmit nem fog találni. Sőt, Kuncze szerint már mézesbödön sem lesz.
A Fidesz által létrehozott közjogi rendszerről és a „bebetonozott pártkatonákról” azt mondta: az ellenzék választási győzelme esetén nem lesz rendezett hatalomátadás, mert „Orbán nem demokrata”, ugyanis a miniszterelnök úgy gondolja, hogy a jobboldalnak van történelmi, morális felhatalmazása kormányozni. Az alkotmányt egyszerű többséggel nem lehet megváltoztatni, de létezik arra politikai konstrukció, hogy hogyan lehet megpróbálni kikényszeríteni a közjogilag érvényesíthető parlamenti kétharmadot – mondta, de hozzátette, ezt nem akarja részletezni. A kétharmados törvények egy része pedig jogállami módon, helyettesítő eszközökkel megkerülhető – folytatta.
A közélet különböző posztjain ott van a „pártkatonák sokaságának világa” is, ahol tisztességesen, jogszerűen, de a „legbrutálisabb politikai nyomást kell gyakorolni, ebben nem kell szégyenlősnek lenni” – vázolta lehetséges lépéseiket.
Gyurcsány azt elismerte, hogy nem minden rossz, amit a kormány csinált: például a járási rendszert megtartanák, vagy azt is, hogy települési közösségek tartanak fent iskolákat.
Simon Gábor ügyéről azt mondta: „Simon egy a hatos villamoson működő pitiáner zsebtolvaj Orbán Viktorhoz képest, de ettől még azt gondolom, hogy Simon menjen el a csudába.” Hozzátette, a Fidesz legbefolyásosabb öt-tíz politikusának vagyonnyilatkozatából is az derül ki, hogy 70-100 millió forintos vagyonuk van.
Gyurcsány Ferenc arra is kitért, hogy Mesterházy Attila vezetésével a szocialista párt jelentős erőfeszítést tett, hogy eltávolodjon attól a világtól, amelyben korábban a Fidesz és az MSZP a gyanú árnyékába került.