Was ist los? – Németország béna kacsaként nézi a fejleményeket
Egy nagy német betli krónikája: így bukott meg a baloldali–liberális kormány. Kohán Mátyás írása.
Ugyan az eljárásrend tekintetében vannak előrelépések az új Házszabály javaslatában, de gazdasági érdekcsoportoknak továbbra is lehetőségük lesz arra, hogy a törvényhozást manipulálják – foglalta össze aggályait Schiffer András.
Schiffer szerint több olyan része van a javaslatnak, amelyekkel befolyásolhatják a törvényhozást: az ülés kezdete előtt egy órával továbbra is be lehetne nyújtani napirendi módosító javaslatot, a sürgős kivételes eljárás helyett kivételes eljárást vezetnének be, amellyel el lehet térni a normál törvényalkotási folyamattól. Ezzel kapcsolatban a frakcióvezető azt mondta, ezt már egyszerű többséggel is el lehetne fogadtatni, így félévente négy alkalommal is „zárójelbe” kerülhet a törvényalkotási eljárás.
A politikus kiemelte, hogy bár szigorodnának a zárószavazás előtti módosító indítványok beadási szabályai, de egyes esetekben továbbra is lehetőség lenne arra, hogy 72 órával az üléskezdés előtt be lehessen nyújtani ilyen módosító javaslatokat. Hangsúlyozta, hogy ez a nyilvánosságot és a szakmai kontrollt is kizárja, és az elmúlt években ez szerinte a lobbicsoportok „kedvenc csatornája” volt.
Az ellenzéki képviselő fontosnak nevezte a nyilvánossággal kapcsolatos szabályokat, azok erősítését szorgalmazta. Jelezte: az LMP kezdeményezni fogja, hogy a sarkalatos törvények, kódexek, költségvetési és adótörvények esetében maradjon meg a részletes vita.
A politikus hozzátette: amíg 72 órával az üléskezdés előtt be lehet adni zárószavazás előtti módosító javaslatot, illetve lehetőséget biztosítanak a kivételes eljárásrendre és nincs garancia a képviselői véleményszabadság biztosítására, addig az LMP nem fogja támogatni a javaslatot.