Így vizsgálná a Fidesz az amerikai lehallgatásokat

2013. december 07. 08:34

A parlament elé terjesztette az amerikai lehallgatási botránnyal kapcsolatos vizsgálóbizottsági kezdeményezését a Fidesz, csatolva a szükséges számú aláírást. A testület feladata a javaslat címe alapján az Európa több országát érintő lehallgatási botrány magyarországi szálainak, valamint a külföldi befolyásszerzési törekvések feltárása lesz.

2013. december 07. 08:34
A parlamenti honlapon közzétett határozati javaslat szerint a bizottság vizsgálata tisztázni hivatott egyebek mellett azt: megállapítható-e, hogy Magyarországon a botrány keretében lehallgattak politikai, közéleti, gazdasági szereplőket, illetve, hogy Magyarország az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által lehallgatott országok közé tartozott-e vagy csak eszköze volt az NSA egyéb tevékenységének.
 
Vizsgálnák, hogy a magyar elhárításnak, titkosszolgálatnak vannak-e megállapításai az ügyben – például a magyarországi információszerzés céljáról, illetve az ország szuverenitásának befolyásolására használt eszközökről. Tisztázni tervezik, hogy az információszerzés során a befolyásolásra törekvő országok milyen magyarországi adatokhoz férhettek hozzá, illetve milyen partnerségi viszonyban állnak Magyarországgal. A testület feltárná, hogy a magyar hírszerző szervezetek részéről érkeztek-e jelzések a külföldi befolyásolási szándékról. Vizsgálnák továbbá, hogy milyen külföldi érdekcsoportok, szervezetek kiket és milyen céllal támogatnak Magyarországon saját érdekeik érvényesítésére.
 
A bizottság az indítvány értelmében 2014. március 18-ig nyújtja be jelentését az Országgyűlésnek, elkülönítve a minősített adatot tartalmazó részeket. A nyolcfős testület tagja, ha az előterjesztést elfogadják, csak a legmagasabb szintű nemzetbiztonsági ellenőrzésen átesett és kockázati tényezőt nem tartalmazó szakvéleménnyel bíró képviselő lehet.
 
Az előterjesztő Kocsis Máté, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja indoklásában felidézte, hogy a WikiLeaks egész Európát érintő lehallgatási botrányról tett közzé adatokat. Egyes hírek szerint Németország, Franciaország, Spanyolország mellett Magyarország is érintett lehet, így magyarországi vezetőket, üzletembereket hallgathattak le és használták fel személyes adataikat. Indokolt szerinte, hogy kiderüljön, mi az igazságtartalma az ügynek: hallgattak-e le embereket Magyarországon, illetve vannak-e befolyásszerzési kísérletek külföldi érdekcsoportok részéről a magyar köz- és gazdasági életben. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szerdán a Facebookon közzétett videóban reményét fejezte ki, hogy a vizsgálóbizottság még karácsony előtt létrejön.
 
A miniszterelnök korábban külön-külön is egyeztetett a lehallgatási botrányról a parlamenti képviselőcsoportok vezetőivel. Hétfőn az Országgyűlésben - Vona Gábor, a Jobbik elnök-frakcióvezetője érdeklődésére - Orbán Viktor megígérte egy olyan bizottság létrehozását, amely a külföldi befolyásolási kísérletek felderítésével foglalkozik. Az ügy mintegy egy hónappal ezelőtt szerepelt az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának napirendjén is. Kocsis Máté az akkori zárt tanácskozás után jelentette be, hogy ha a miniszterelnök és a frakcióvezetők közötti konzultációk lezárultak, a Fidesz javaslatot tesz a lehallgatási botránnyal foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottság felállítására.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tatka46
2013. december 07. 12:31
Amerika szarik a kormányra a Fideszre és Orbánra is. Kis pontok az nekik.
kukagyerek
2013. december 07. 10:18
"Így vizsgálná a Fidesz az amerikai lehallgatásokat" Miközben meg, erős amerikát akar. Szemforgató banda!
6qwasyx
2013. december 07. 10:12
​Ilyen buta szovjet ember nincs is Az év interjúja készült Németh Szilárd rezsibiztossal, aki, ahogy van, mehetne főszereplőnek a Tanu 3-ba. Annyi fogalma sincs a rezsiről és az energiáról, mint nekem, de lojálisabb, mint egy Szijjártó Péter fenekére operált Illés Zoltán-arc.P Ha összeállna Debreczeni József, Bartus László és Németh Péter, hogy a Magyarok Kiirtására Szövetkezett Ufó-Zsidó Világtanács megbízásából tízmillió dollárért írjanak a Fidesz-kormányt lejárató álinterjút, képtelenek lennének olyat letenni az asztalra, amit Németh Szilárd csípőből és tök ingyen kivágott az asztalra az Indexen. P Én sokmindent láttam, de olyan embert, aki arra sem vette a fáradságot, hogy egy terület kinevezett kormánybiztosaként akár egy Wikipédia-szócikk mélységében elmerüljön az adott terület rejtelmeiben, de közben véres szájjal vagdalkozzon, még nem. Ilyen egy igazi Végrehajtó. Németh, ha neki adekvátabb korba születik, lehetett volna vérekezű népbiztos, vérbíró, vagy bármi ilyesmi. Az ember ismeri és érteni véli, mi az a kétely nélküli azonosulás, hogy milyen mély lelki szükséglet szüli ezt meg és így tovább. Na de kétely nélkül azonosulni valamivel, amit nem is ért az ember?P Jöjjön pár jellemző részlet, bár ez az interjú csak jellemző részletekből áll. Ja és földig lengetem a süvegemet a Jenei Miklós-Spirk József duó előtt, akik az interjút csinálták.P Készítettek arról felmérést, hogy tényleg a kiskeresetűeknek jött-e a legjobban a rezsicsökkentés, és hogy mennyit takarítanak meg a nagy rezsis gazdagok? Szerintem a KSH-nál vannak ilyen adatok. És ez alapján mondja? Azokkal, akikkel beszélek, mind ezt mondják. (...) Csakhogy azt, hogy százalékosan magas a jövedelemhez képest a lakások fenntartásának a költsége, nem a relatíve magas magyar energiaár, hanem az alacsony magyar fizetés okozza. Ezt a relatíve összehasonlítást nem teljesen értem. Ezt vásárlóerő-paritáson szokták nézni. Nem ott szokták nézni. Dehogynem. Vásárlóerő-paritáson adta ki, mégpedig az Eurostat ezeket az adatokat. (…) Milyen monopóliumot törtek meg? Az árképzési monopóliumot. A monopol szereplőknél korábban is az Energiahivatal szabta meg az árakat. Persze, csak eddig az volt a szokás, hogy így mentek fölfelé az árak. De közben a világpiaci árak is így mentek fölfelé. (…) Caracas néhány napja teljesen elsötétedett, az elmaradt fejlesztések miatt rossz állapotban van rendszer. Nem azért sötétedett el véleményem szerint. Nem sötétedett el München sem. (...) Ezek nagyrészt rövid távú hatások. A probléma a hosszú távval és a fenntarthatósággal van. Nem gondolom, hogy rövid távú hatások lennének, a rezsicsökkentés tartható. Az előbb mondta, hogy nem ért hozzá, hogy nem energetikai szakember. Politikailag viszont meg tudom hozni azokat a döntéseket, amelyek ezt a területet elősegítik. A Parlamentben, aki azzal vagánykodik, hogy valamilyen szakterületnek a vezetője, az a hiteltelen ember.
hátakkor
2013. december 07. 09:30
Lúdast is ideküldték erős felkészítés után.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!