Fokozódik a fegyverkezés: drónok és rakéták elhárítására alkalmas lézerfegyverekkel szerelik fel a brit hadihajókat
A védelmi tárca szerint a lézerfegyver a hagyományos lőszereket alkalmazó eszközöktől eltérően gyakorlatilag korlátlanul bevethető.
Bebizonyosodott, hogy jó döntés volt a svéd gyártmányú vadászgép, a Gripen hadrendbe állítása - mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter szerdán Kecskeméten. A bázis Gripen-pilótái elérték a tízezredik repült órát.
„A Gripen nagyszerű fegyver, amely a honvédelem rendszerébe jól beillesztve megsokszorozza védelmi képességeinket” – mondta a miniszter, majd gratulált Ugrik Csaba ezredesnek, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnokának abból az alkalomból, hogy a bázis Gripen-pilótái elérték a tízezredik repült órát. Hende Csaba hangsúlyozta: nem létezhet szuverenitás, nem létezhet egyetlen szabad állam sem saját légterének ellenőrzése nélkül, ezért repülniük kellett a magyar pilótáknak a haza védelmében az első világháború „légi lélekvesztőiben” éppúgy, mint „korunk csúcstechnikájával”.
A miniszter szavai szerint a mindenkori honvédelmi vezetés „alapvető kötelessége és küldetése”, hogy a lehető legjobban felszerelje és felkészítse légierőt. Utalt arra, hogy Gripenek Magyarország számára a legjobb feltételek mellett elérhető negyedik generációs harc repülőgépek voltak. Hende Csaba hozzátette: a 2010-ben hivatalba lépő kormány a honvédelem megújítását egyebek mellett a Gripen-program teljes megújításával kezdte. Emlékeztetett arra, hogy újratárgyalták az időközben lejáró szerződést is, és új, kedvező feltételekkel újították meg.
„A felére csökkent a pénzügyi teher, több és jobb szolgáltatást kapunk, és összességében elmondhatjuk, azóta összehasonlíthatatlanul jobban működik minden” – tette hozzá.
Magyarország légterében az első fegyveres légvédelmi készenléti szolgálatot 2008. december 15-én adta az első két Gripen. A háttéranyag szerint a Gripenek 2010 óta egyedül látják el a magyar légvédelmet, a logisztikában és a gyakorlatban is segítséget nyújt a svéd fél. A Gripen vadászgép konstrukciójából adódóan még legalább 25-30 évig rendszerben tartható, így hosszú távú megoldást jelenthet Magyarország légterének védelmében.
Hende Csaba honvédelmi miniszter és Sten Tolgfors svéd védelmi miniszter 2012. január 30-án írta alá a Gripen-szerződés módosításáról szóló megállapodást. Ez tartalmazza a költségvetési terhek csökkentését, fizetési ütemezés módosítását, a futamidő tíz évvel történő meghosszabbítását és a kiképzési feladatok beemelését a megállapodásba. A szerződés abban is módosult, hogy 2026-ig bármikor lehetővé válik a gépek tulajdonjogának megszerzése.