Cameron korlátozná a szegény EU-tagállamok munkavállalóit

2013. december 14. 14:34

David Cameron brit kormányfő szerint Nagy-Britanniának csak a hozzá hasonló gazdasági fejlettségű EU-társállamokból lenne szabad engedélyeznie a korlátozás nélküli bevándorlást. A jelenlegi brit kormány máris „nagyon kemény” szabályozási intézkedéseket foganatosít, ő azonban úgy gondolja, hogy a jövőben „ennél is tovább kell menni”.

2013. december 14. 14:34
David Cameron a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilap szombati beszámolója szerint egy észak-angliai üzemlátogatáson előző nap kijelentette: új korlátozásokra van szükség az olyan „hibák” elkerülésére, amelyek lehetővé tették 1,5 millió közép- és kelet-európai munkavállaló beáramlását Nagy-Britanniába a 2004-es EU-bővítés óta.
 
A konzervatív párti miniszterelnök ezzel arra utalt, hogy a Munkáspárt vezette előző brit kormány nem élt az átmeneti bevándorlási korlátozások lehetőségével az Európai Unió 2004-es keleti bővítése után. A brit belügyminisztérium korabeli előrejelzése évi 5-13 ezerre taksálta a keleti új tagállamokból érkező munkavállalók várható számát, hivatalos becslések szerint azonban a bővítés óta összesen 1-1,5 millió keleti EU-polgár települt le tartósan Nagy-Britanniában. Cameron a The Daily Telegraph szombati ismertetése szerint a gyárlátogatáson kijelentette: a jelenlegi brit kormány máris „nagyon kemény” szabályozási intézkedéseket foganatosít, ő azonban úgy gondolja, hogy a jövőben „ennél is tovább kell menni”. A brit miniszterelnök szerint ha új országok csatlakoznak az EU-hoz, Nagy-Britanniának ragaszkodnia kell a jelenleginél hosszabb átmeneti korlátozási időszakok érvényesítéséhez.
 
Cameron szerint azt is meg lehetne szabni, hogy „addig nincs szabad mozgás”, amíg az új tagállamok nem érik el az unió átlagos GDP-értékének bizonyos hányadát. „Ki kell mondani, hogy amíg (az új EU-tagok) gazdasága és gazdagsága nem ér el a miénkhez hasonló szintet, addig nem biztosítható a korlátozás nélküli mozgás” – fogalmazott a kormányfő. David Cameron „nagyon rossz döntésnek” nevezte, hogy a 2004-es EU-bővítés után az akkori brit kormány nem élt az átmeneti korlátozásokkal. Az új keleti tagállamok munkavállalói „azonnal hozzáférhettek a brit munkahelyekhez, annak ellenére, hogy Lengyelország és a többi (térségi) ország jóval szegényebb nálunk (...) Ennek következtében sokkal többen érkeztek, mint amennyire bárki számított; 1,5 millióan jöttek ide” – fogalmazott a brit miniszterelnök.
 
A szombati The Daily Telegraph idéz egy kérdés-felelet fórumból is, amelyet a lap szerint Andor László, a foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztos tartott a Twitter üzenőportálon. Az újság idézete szerint a magyar EU-biztos hangsúlyozta, hogy felelős politikusoknak óvakodniuk kell az idegengyűlölő reakciók legitimálásától, és Nagy-Britanniának is kerülnie kell az olyan retorikát és intézkedéseket, amelyek miatt mások szemében „utálatossá” válhat. London az EU-bevándorlás szabályozásának jelentős szigorítását célzó tervei miatt már az elmúlt hetekben is komoly konfliktusba keveredett Andor Lászlóval, akinek nemrégiben elhangzott – a mostanihoz hasonló – bíráló kijelentéseit éles ellenkritikák fogadták brit politikusok és a brit sajtó részéről is.

Összesen 147 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pithecus
2013. december 15. 09:49
Az EU-ban egyenlő országok vannak, de vannak egyenlőbbek.
bekkne
2013. december 15. 09:31
Azert fogtechnikuskent £700-ot letenni egy ev alatt nem az angol berezest, hanem az illeto sporolasi tehetseget minositi. Mellesleg ami az £1000-1400 font felenek hova kolteset illeti: igaz a 'dragasag', amennyiben Londonrol beszelunk. Ugyanakkor kikoltozik az ember Londonbol (nem kell messzire menni, csak mondjuk Kentbe), egy teljes csaladi hazat berel egy londoni szoba araert. Meg azt mondod, ennyi penzert gurizik? Jaj egyemmeg, hat nem kotelezo, ha ez faj. Senkinek nem muszaj eljonni otthonrol, hatrahagyva a biztos 80ezret holmi ocska 1000 fontert. A kenyer, az uzemanyag, a ruhak, amelyek 'alapveto' dolgok (bar az uzemanyag szubejktiv), mind pontosan ugyanolyan aron vannak itt kint, mint otthon, sot! Azt persze mindenki maga dontse el, hogy 1400 fonttal bejar es igy is sporol, vagy takaritokent South Kensingtonban berel szobat. Mar a PunnanyMassif is megmondta: sehol semmi nem jo.
Reeves
2013. december 14. 22:30
Cameron a nagy ujragyarmatosító Addig jók voltak csicskának a keletiek amig működtették a gazdaságot, most hogy pangás van, a mór megtette kötelességét, mehet Ritka egy gusztustalan fajta az angol
Anonymusz
2013. december 14. 22:27
Akkor a szegény tagállamok is korlátozhatják a TESCO és az angol cégek jogait.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!