Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
Ilyen még nem volt: állami szerv ellenszegült a magyar bíróság jogerős ítéletének. Rendőrséghez fordult az Átlátszó.
Közérdekű adattal való visszaélés gyanúja miatt indított nyomozást az I. Kerületi Rendőr-kapitányság az atlatszo.hu feljelentése nyomán. Az Átlátszó még tavaly nyáron augusztusban szerette volna kideríteni, mennyiért gyártatta a közmédiát finanszírozó Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap a hatalmasat bukott, Marslakók című tévésorozatot.
A tévéműsor gyártásának költségeivel elszámoló számlákat és szerződéseket az MTVA csak a rendőrségi feljelentés után volt hajlandó kiadni, de elkéstek vele, ugyanis a feljelentést követően az I. Kerületi Rendőr-kapitányság közérdekű adattal való visszaélés gyanúja miatt indított nyomozást. Az Átlátszó szerint az MTVA precedenst teremtett amikor nem adta ki az adatokat, mert először fordult elő, hogy a magyar bíróság jogerős ítéletének egy állami szerv ellenszegült volna.
Az adatok fényében érthető a titkolózás: a Marslakók Kft. összesen nettó 900 millió forintért (bruttó 1,14 milliárd forintért) gyártotta le a szappanoperát, és kézzel írt számlákon bevételezett gyakran százmillió forintot is meghaladó összegeket.