Szívünk parancsa a haza megvédése
Sem a XIX. századi, sem a XX. századi hősök áldozata nem volt hiábavaló.
Óriási a légszennyezettség az Időkép.hu szmogtérképe alapján Budapesten, Miskolcon, Nyíregyházán, valamint Pécsett. A Greenpeace szerint nem kellene most sokat a szabadban tölteni. A fővárosi önkormányzat a szmogriadó riasztási fokozatának elrendelésén gondolkozik.
A hétfő délutáni fővárosi légszennyezettségi helyzet alapján lehet, hogy kedden a fővárosban el kell rendelni a szmogriadó riasztási fokozatát – közölte Szűcs Somlyó Mária, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója hétfőn az MTI-vel.
Ebben az esetben a forgalomkorlátozással járó intézkedések a kihirdetést követő nap, azaz szerda reggel 6 órától léphetnek életbe, de ez a hétfői és a keddi eredmények kedd és szerda hajnali értékelése alapján fog kiderülni, tette hozzá. Mint elmondta, vasárnap a kisméretű szállópor (PM10) szintje hat fővárosi mérőponton meghaladta a tájékoztatási, ezek közül három mérőállomáson a riasztási küszöbértéket is.
A hétfőn délután 4 óráig számított átlageredmények alapján a helyzet már kissé javult. A tájékoztatási fokozat azt jelenti, amikor a légszennyezettség rövid idejű hatása veszélyt jelent a lakosság egyes különösen érzékeny (gyermekek, időskorúak, krónikus betegek) csoportjaira. A szmogriadó riasztási fokozatát akkor rendelik el, amikor a légszennyezettség már rövid idő alatt is veszélyt jelent az emberi egészségre, és azonnali intézkedéseket kell tenni.
Ha a kedvezőtlen légszennyezettségi helyzet eredményeképp kedden a hajnali órákban el kell rendelni a riasztási fokozatot, akkor a vonatkozó jogszabályok alapján szerda reggel 6 órától akár a gépjárműforgalmat is korlátozni kell, vagyis a rendszámtáblán fekete és piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek a szmogriadó idején 6 órától 22 óráig nem közlekedhetnek a fővárosban.
Ennek megsértése szabálysértésnek minősül, és a rendőrök akár százezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki. Tarlós István főpolgármester kedden és szerdán kéri a reggeli híradások figyelését, hogy az esetleges hatósági korlátozó rendelkezések betartása minél kisebb problémát jelentsen.
Greenpeace: Most nem kellene bringázni
A Greenpeace már most óvintézkedésekre kéri az érintett városokban élőket. „Most különösen kerüljék az utcát a gyerekek, az idősek, valamint a légúti, szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők. Senki ne sportoljon ilyenkor a szabadban: semmi kocogás vagy bringa, csakis tömegközlekedés, de még jobb, ha aki tud, otthon marad” – írja a szervezet a Facebookon. A téli szmogot a PM10 részecskék okozzák, amely Magyarországon évente 16 ezer ember haláláért felelős. Ezt a fajta szmogot az ENSZ Egészségügyi Világszervezete rákkeltőnek nyilvánította, illetve ez az egyik fő felelőse a trombózisok kialakulásának is, áll a Greenpeace tájékoztatójában.