Az avatás kezdetét megelőzően ellentüntetők gyűltek össze a Hazatérés templomával szemben, az úttest túloldalán. A két tábor - a tüntetőké és a megemlékezőké - folyamatos kiabálással hergelte egymást, de komolyabb atrocitás nem történt. A teret a rendőrség biztosítja. A szobrot a megemlékezők „éljen Horthy!” és az ellentüntetők „szégyen gyalázat!” kiabálásai mellett leplezték le.
Az avatás előtt tartott istentiszteleten felszólaló Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezető-helyettese Horthy Miklóst a 20. század legnagyobb államférfijának nevezte, olyannak, aki szerinte nemzetmentő politikát folytatott.