A polgárháború szélén táncol Amerika, sorsdöntő választás előtt áll az ország
Az Egyesült Államokban forrnak az indulatok, az elnökválasztás csak tovább fokozhatja az ellentéteket.
Ismeretlen tettes ellen feljelentést tett az MSZP, az Együtt-PM és a DK a választás rendje elleni bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt a Bács-Kiskun megyei Főügyészségen. A feljelentés szerint „az utaztatás szervezése és az egyik jelölő szervezet között egyértelmű kapcsolat mutatható ki”.
Az MTI-hez szerdán eljuttatott feljelentés hangsúlyozza, hogy a választások kapcsán elkövetett jogsértések miatt indult eljárásban a Kecskeméti Törvényszék egy jogerős végzésében állapította meg, hogy a választók szervezett utaztatásával megsértették a választási eljárási törvénynek a kampánycsendre vonatkozó rendelkezését, valamint a választáson való önkéntes részvételt rögzítő alapelvet.
Ismertetik, hogy a Btk. szerint aki a választási eljárásról szóló törvény hatálya alá tartozó választás, népszavazás, népi kezdeményezés vagy európai polgári kezdeményezés során az arra jogosultat a választásban, a népszavazásban, a népi kezdeményezésben vagy az európai polgári kezdeményezésben akadályoz, vagy erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel, illetve anyagi juttatással befolyásolni törekszik, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A szövegben az áll, hogy habár az anyagi juttatás fogalmát a Btk. nem definiálja, az lényegében vagyoni előny juttatását jelenti. A feljelentők álláspontja szerint anyagi juttatásnak minősül a készpénz juttatása, a piaci érték alatt vagy ingyenesen áru átadása vagy szolgáltatás nyújtása, illetve akár egyes jövedelemszerzési lehetőségekhez való hozzáférés biztosítása is. A feljelentők álláspontja szerint az ingyenes szervezett utaztatás személyszállítási szolgáltatás ingyenes nyújtását jelenti, ami ennek megfelelően anyagi juttatásnak minősül – folytatják. A nyomozás feladata annak megállapítása, hogy a szervezett utaztatás során egyéb anyagi juttatást ígértek, illetve nyújtottak-e a szállítottak részére – írták.
Véleményük szerint a bűncselekmény elkövetéséhez nem szükséges, hogy a magatartás ténylegesen befolyásolja a választói akarat kifejezését, elegendő, hogy a juttatás által az elkövető befolyásolni törekedjen a választópolgárt – ismertetik meglátásukat.
A konkrét esetről szólva megállapítják, hogy „az utaztatás szervezése és az egyik jelölő szervezet között egyértelmű kapcsolat mutatható ki”. A videofelvételek szerint a szervezett szállítást végző egyik ember konzultált a megyei kisebbségi önkormányzat Lungo Drom színekben megválasztott elnökével, Ajtai Tiborral, aki egyben a Bács-Kiskun megyei Fidesz választmányi tagja. Hangsúlyozzák, hogy a férfi, aki Ajtai Tibort elnök úrnak szólította, kifejezetten arra vonatkozóan vár iránymutatást, hogy hányszor fordulhat meg a kocsijával választókat szállítva. Hangsúlyozzák, hogy az eljárás során keletkezett tanúvallomásokból „az is egyértelmű, hogy Ajtai Tibor személyesen is részt vett a választók szervezett szállításában” – áll a feljelentésben.
Baján szeptember 22-én tartottak időközi önkormányzati választást. A Fidesz jelöltjére, Kovács Csabára 467-en, Teket Melindára, az MSZP, az Együtt – A Korszakváltók Pártja és a Demokratikus Koalíció közös jelöltjére pedig 406-an szavaztak. A Jobbik jelöltje, Markó György a szavazatok 8 százalékával harmadik lett, míg a negyedik induló, az LMP jelöltje, Ikotity István 4 százalékot ért el. A Kecskeméti Törvényszék múlt szombaton döntött úgy, hogy meg kell ismételni a szavazást a 32-es szavazókörben. A végzés szerint kampánycsendsértés történt, mert a választói akaratot befolyásolta az, hogy szervezetten szállították az embereket a szavazásra.