A magyar takarékszövetkezeti rendszer átalakítása és feltőkésítése megháromszorozza a magyar takarékszövetkezetek piaci részesedését, amely így az eddigi öt százalék helyett tizenöt százalék lesz – közölte a Fidesz az MSZP-s Tukacs István szombati kijelentéseire reagálva az MTI-vel.
A nagyobbik kormánypárt közlése szerint a Fidesz-kormány célja a magyar tulajdonú pénzintézetek arányának növelése. Úgy fogalmaztak: „ez legfeljebb egyedül a külföldi pénzintézetek és az őket szolgáló szocialisták érdekeit sérti”. Amikor a szocialisták kormányoztak, „tudatosan gyengítették a magyar tulajdonú pénzpiaci rendszert, 2007 óta folyamatosan csökkentették aktivitásukat, hogy a külföldi hitelintézetek tudjanak teret nyerni” – olvasható a közleményben. A Fidesz szerint az elmúlt időszakban bebizonyosodott, hogy a gyenge magyar takarékszövetkezeti rendszer nem tudja kellően megvédeni a takarékszövetkezeti tagokat és betéteseket.
A közleményben azt írták, a megerősített takarékszövetkezeti rendszer biztonságot és jobb szolgáltatásokat képes nyújtani a betéteseknek.
Tukacs István szocialista országgyűlési képviselő szombaton az MTI-nek azt mondta: a takarékszövetkezetek egészen abszurd körülmények közt fogadják el a
„kényszertársulásról” szóló alapszabályaikat, és kizárólag arra van lehetőségük, hogy az integrációra igent mondjanak. A politikus úgy fogalmazott: „ilyen durva és brutális beavatkozást gazdasági társaság vagy pénzintézet esetében kizárólag a magánnyugdíjpénztárak esetében tapasztaltunk”. Véleménye szerint a változtatás célja az volt, hogy kormányzati befolyás alá vonják a széles vidéki hálózattal rendelkező rendszert, a pénzintézeti szektor 20 százalékát.