Orbán: A futball olyan, mint a bográcsgulyás

2013. augusztus 04. 09:37

A miniszterelnök azt szeretné, ha a kormány még nyáron döntene újabb futballstadionok rendbehozataláról, és így még idén elkezdődhetnének a munkálatok Mezőkövesd mellett Diósgyőrben, Székesfehérváron és a Szombathelyen is – mondta Orbán Viktor sportági évértékelő interjújában, amelyet a PFLA honlapjának adott.

2013. augusztus 04. 09:37

A kormányfő, a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia (PFLA) alapítója a honlapon vasárnap megjelent interjúban a stadionépítésekről elmondta: a Puskás Stadion építése hamarosan megkezdődik, „ami azért mégis Közép-Európa egyik kiemelten nagy és szép építménye lesz a Nemzeti Olimpiai Központban. Nemcsak stadiont építünk, hanem egy egész olimpiai központot”. Úgy fogalmazott, hogy félúton vannak a teljes megoldásig vezető úton. „2018-ban vagy 2019-ben képesek leszünk Bajnokok Ligája-döntőt rendezni Magyarországon.

A többi épülő stadionról elmondta, „a debreceniek jól állnak, a Fradi jól áll”, továbbá négy létesítményt – a Diósgyőrét, a Mezőkövesdét, a Videotonét és a Szombathelyét – a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) pénzügyi rendszerén kívül, közvetlenül hozzák rendbe, a látványtervek már elkészültek. Hozzátette, azt szeretné, ha a kormány ezekről még a nyáron dönteni tudna, s így még idén elkezdődhetnének a munkálatok. Megjegyezte, a többi NB I-es és NB II-es stadion az MLSZ programjában újulhat meg.

A stadionépítésekre vonatkozó kritikákról úgy vélekedett, egy dolgot mindig szem előtt kell tartani: „suttyomban, szégyenkezve, magyarázkodva, a viták elől meghátrálva nem lehet alkotni”. Kiemelte, hogy stadiont nem a futballistáknak építenek, ahogy színházat sem a színészeknek, az operaházat sem az operaénekeseknek, hanem a nézőknek.

A magyar profi futball teljesen életképes. Ha végignézzük, lassan és biztosan gyarapszik azoknak a kluboknak a száma, amelyek mögött jelentős gazdasági szereplők állnak” – jelentette ki. Példaként a Videotont, a Győrt, a Diósgyőrt, a Honvédot, a Debrecent, a Pécset, az MTK-t és a Paksot hozta fel. Hozzátette: „a Fradinak hamarosan lesz kérője, erősebb és nagyobb, mint bárki másnak, ez hetek kérdése. A Kecskemét is meg fog erősödni, csak először kicsit meg kell melegednie Magyarországon a Mercedesnek”. Értékelése szerint ez azt jelenti, hogy 10-11 klub biztos lábakon áll, így már csak ötöt-hatot kell stabilizálni.

A kormányfő hangsúlyozta: a futballklub nem gazdasági vállalkozás. Aki nem így gondolja, félreérti a helyzetet. Egy vállalkozásnak egyetlen szempontja van, hogy tulajdonosának minél nagyobb hasznot hozzon. A futballban ez lehetetlen. „A futball olyan, mint a bográcsgulyás. Folyamatosan teszünk bele, sosem veszünk ki, és a végén kész” – fogalmazott Orbán Viktor.

A miniszterelnök a TAO-programot teljes sikernek tartja. „A számok mellbevágóan bíztatóak. Százával épülnek a pályák, tucatjával a csarnokok és hamarosan tucatjával fognak épülni az uszodák is, amit nagyban segít, hogy 2021-ben Budapest rendezheti a világ harmadik legnagyobb sporteseményét, a vizes vb-t.” Hozzátette, a program egyik nagy eredménye, hogy Magyarországon három év alatt létrejöttek azok a kapcsolatok, amelyek nyugaton ötven év alatt szervesen erősödtek meg. Szerinte nem arról van tehát szó, hogy kedvezőbb így adózni, hanem arról, hogy sportvezetők és magántőkések leülnek, beszélnek egymással és gondoskodnak arról, hogy megvalósuljon, ami fontos a számukra, s arra kölcsönösen áldoznak, az egyik a munkáját, a másik a pénzét.

A kormányfő a futballról globálisan is véleményt mondott, a legnagyobb problémát az európai jómódú klubok és a pénz viszonyrendszerében látja. Szerinte az európai szövetség (UEFA) érzékeli ezt a problémát és próbál gyógymódokat találni rá például az úgynevezett pénzügyi fair play bevezetésével. Ezt jó kezdeményezésnek nevezte, de úgy vélte, ezzel „nem tudja orvosolni a bajt, inkább a jelenlegi helyzettel akar elfogadható együttélést kialakítani”.

Egyetlen megoldás van, ha visszatérünk Bosman-világ előtti időszakhoz. Ezt speciel nem az Európai Unió ellenében mondom, de az unió hozta a nyakunkra ezt a szerencsétlenséget. Ezt az Európai Unió legsúlyosabb hibái közé kell sorolnunk és csak az unió javíthatja ki” – mondta Orbán Viktor, aki szerint „a foci a kultúra része, ezért speciális szabályok kellenek, s nem lett volna szabad gazdasági tevékenységgé minősíteni”.


A Bosman-szabály lényege: a belga futballista, Jean-Marc Bosman keresete nyomán az Európai Bíróság 1995 decemberében úgy foglalt állást, hogy az uniós külföldi játékosok számának korlátozása az Európai Unió tagállamaiban hátrányos megkülönböztetésnek minősül, azaz korlátozza a szabad munkaerő-áramlást.


Arra a kérdésre, hogy mi lenne, ha Csányi Sándor MLSZ-elnök „feladná a hosszú távra tervezett, láthatóan küzdelmes munkáját”, a miniszterelnök úgy reagált, hogy „Csányi Sándort ismerem, jász, az pedig kemény fajta. Nehéz elképzelni, hogy az MLSZ elnöke meghátrálna”.

Orbán Viktor az idén élvonalba jutott Puskás Akadémia alapítójaként az intézmény céljairól is beszélt, s kifejtette nem az NB I-es, illetve NB II-es szereplés a cél, hanem az, hogy játékosokat neveljenek. Hozzátette, az előre elgondolt ütem szerint haladnak, minden két évben legalább négy játékost „adnak fel” a Videotonnak.

Fotó: PFLA

Összesen 232 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
predator
2013. augusztus 04. 17:33
A vízilabdázók világbajnokok lettek,a technikai sportoknál pedig Tóth Ferenc többszörös világ és Európa-bajnok vitorlázó műrepülő pilótát érdemes megemlíteni. A vitorlázó műrepülő válogatott tagjainak például muszály a a saját pénzükön fizetni a nem olcsó VB részvételt,az utazásokat. Ehhez képest a gyakorlatilag semmilyen komoly eredményt elérni nem képes,sokszor rengeteg külföldit futballoztató csapatok kapnak milliárdokért stadionokat. Az egyetlen pozitív kivétel a Paks,mert ott legalább csak magyar játékosok játszanak.
Balooka
2013. augusztus 04. 14:12
A foci igenis életképes. Tegnap is 400an kint voltak a Felcsut Ujpesten. Óriási anyagi siker a belépőjegyekből. Az hogy az állam nem a tömegsportot támogatja hanem a Kedves Vezető elmebajára megy el az adófizetők pénze, az nem ritka és furcsa Türkmenisztánban sem...
zorkis
2013. augusztus 04. 14:11
Az eredeti terjedelmes interjút elolvasva sem lett jobb véleményem a cikkről. A legfőbb képtelen állítás: "A futballklub nem gazdasági vállalkozás." Csak megjegyzem az MLSZ szabályai szerint csak gazdasági vállalkozás indulhat az élvonalban! Ma Európában a labdarúgás fontos és egyre jobban erősödő gazdasági tényező. Persze az igaz, hogy a klubok -ma még- nem adnak osztalékot, de nagy vállalkozásokhoz mérhető forgalmat bonyolítanak le. Ez nem csak maga a foci mérkőzés (jegybevételek, reklámok,szponzorok, tv jogdíjak), hanem merchamdising -arculatátvitel (legkezdetlegesebben egy sál eladása akár)- is, ami természetesen nyereség orientált, és nem is kicsit nyereséges. A foci gazdasági erejének fejlődése várható Európában. Vegyük a Bayernt. húsz százalékban tulajdonosa az Adidas és az Audi, és nem jótékonysági szempontok miatt! A Bayern -ma már- egyedüli tulajdonosa az Allianz Aréna kft-nek, amely a stadiont felépítette és üzemelteti. (A stadion építés finanszírozásában szerepet vállalt az Allianz, az állam kapcsolódó infrastruktúrát biztosította. Korábban a másik müncheni klub tulajdonostárs volt, de a Bayern kivásárolta.) Németországban van példa saját stadion építésre.Ez nem lenne üzleti vállalkozás? De miről is beszélünk? Üzlet ma már a VB, az EB, a BL, az EL. Mást ne mondjunk a magyar bajnokság is üzlet, pl. tv jogdíjak. Arról talán nem kell beszélni, hogy az USA profiligái is mind üzleti alapon működnek. Ma már az olimpia is üzlet! Mit mond Orbán :"Ezért a futball és egy futballcsapat közelebb áll a kultúrához, mint társadalmi jelenséghez, semmint a gazdasági vállalkozásokhoz." Hát sajnos vagy sem, a kultúra -is- mára egyre közelebb áll a gazdasághoz, gazdasági tényező. (Pl. amerikai filmipar, televíziók, játékipar. és még napestig sorolhatnám.) Tényleg melyik világban él a miniszterelnökünk? "A magyar profi futball teljesen életképes." Itt pl. a klub bevételek megoszlása lenne jó mérőszám (jegybevételek, reklámok, szponzorok, tv jogdíjak), aztán a klubmérlegek ismerete lenne szükséges, de ezekről nincsenek elfogadható adataink. Első a klub, aztán a csapat, aztán a játékos. Ez igaz, de ez az üzleti alapon működő top klubokra is teljesen igaz.
Fahrenheit 451
2013. augusztus 04. 14:04
Ha a főkutya jót akar magának már kötelező ütemesen együtt tapsolnia a vezérrel: http://m.cdn.blog.hu/fi/fideszfigyelo/image/orban/Csanyi_Sandor_OTP_vezerigazgato_Hernadi_Zsolt_Mol_elnok_oligarcha_Orban_Viktor_Fidesz_elnok.jpg (Orbán + Csányi és Hernádi a MOL-tól)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!