Gyűlölték és lerombolták a budapesti bérházak kupoláit, tornyait a kommunisták
Azzal, ahogyan az épített örökséggel bánik egy társadalom, bizonyítványt állít ki magáról – mondja a Budapest elveszett kincsei című kötet szerzője.
Emlékművet állítanak Makón a 2011 szeptemberében elhunyt Makovecz Imre tiszteletére, a műalkotás megtervezésére pályázatot írtak ki.
A Makó Város Fejlődéséért Közalapítvány köztéri emlékhelyet szeretne kialakítani Makovecz Imre egyik utolsó munkája, a Hagymatikum fürdő épületének közvetlen környezetében, a Kossuth-díjas építész nevét viselő téren – tájékoztatta Palotai Péter, a civil szervezet elnöke az MTI-t. Olyan kompozíciót látnának szívesen, amely autentikus módon jeleníti meg Makovecz Imre szakmai és emberi nagyságát azokra a jelképekre, szimbólumokra fókuszálva, amelyek átszövik egész életművét. Az alkotásnak illeszkednie kell az épített és természeti környezethez, méltónak kell lennie Makovecz Imre szellemiségéhez, értékrendjéhez.
A tervezők október 30-ig adhatják be pályázataikat, amelyekről november 20-án dönt a Makovecz-emlékbizottság. Az emlékhelyet a tervek szerint 2014 augusztusában avatják föl. Makón egyébként – egyedülálló módon – tíz középület és egy köztér felújítása valósult meg Makovecz tervei alapján. Az organikus építészet meghatározó alakjának a Maros-parti városban látható első alkotása az 1998-ban felépült Hagymaház, amely az elmúlt években a város és a térség egyik legfontosabb látványosságává vált.
Az építész irodája a város központjában álló négytornyú épület elkészültét követően szerepet vállalt a gimnázium és tornacsarnokának megépítésében, a főtér felújításában és a Kossuth-szobor áthelyezésében, a Kálvin téri iskolaépület újjászületésében, az új makói buszpályaudvar és az újvárosi bölcsőde megtervezésében, valamint a Csanád vezér téri közhivatalok háza kialakításában. Makovecz Imre tervezte a tanuszodát és a Marczibányi téren álló zenepavilont is. A művész legjelentősebb makói munkája az új fürdő épületének megtervezése volt, ennek elkészültét azonban már nem élhette meg.