Az Origo szerint előző pénteken este kaptak a takarékszövetkezetek vezetői egy meghívást hétfő reggelre a parlamentbe, ahol Vojnits Tamás, a szövetkezeti pénzügyi rendszerrel foglalkozó kormánybiztos tartott előadást nekik arról, milyen hiányosságok vannak a takarékszövetkezetek rendszerében. A portál szerint arról is szó esett, hogy a szektorban rejlő kockázatok és tőkeproblémák miatt az államnak be kell avatkoznia, meg kell segítenie a takarékszövetkezeteket.
Az állam 100 milliárd forintot költene a szövetkezetekre, és át is szerveznék az integrációt; 1,6 milliárd forintért cserébe pedig a Magyar Posta és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) teljesen át is venné a hatalmat a takarékok fölött. Az Origo szerint mindezzel az állami tulajdonú MFB-Posta-takarékszövetkezetek alakulat méretében és fiókhálózatában előbb-utóbb versenytársa lehet az OTP-nek, és ez megfelelne a miniszterelnök elképzeléseinek.
Az Országgyűlés csütörtökön el is fogadta a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvényjavaslatot. A törvénytervezet indoklása szerint a Posta az egyik legnagyobb, állami tulajdonban lévő nagyvállalat, amelyik pénzforgalmi szolgáltatásokat is nyújt, ezért – az MFB-vel együtt – tulajdonossá kell válnia a takarékszövetkezetek központi bankjában, a Takarékbankban. A törvény elfogadása után a Posta rögtön az első közgyűlésen 655 millió forinttal megemeli a Takarékbank tőkéjét, az együttes állami tulajdon így 58 százalék körülire emelkedik.