Semmi nem elég: Ukrajnának még több lőszerre, légvédelemre, kiképzett katonára van szüksége az EU főképviselője szerint
Kaja Kallas úgy véli, ha Európának nem sikerül elrettentő erővel hatnia, az veszélyes üzenetet küldhet az agresszoroknak.
Magyarország EU-tagállamként és önállóan is támogatja az Egyesült Államoknak a szíriai politikai rendezésért, valamint az izraeli-palesztin békefolyamat érdekében tett erőfeszítéseit – jelentette ki pénteken Washingtonban az amerikai külügyminisztérium és a kongresszus képviselőivel folytatott megbeszélései során Takács Szabolcs helyettes külügyi államtitkár.
Takács Szabolcs, aki július 1-jén veszi át a külügyminisztérium magyar-amerikai kapcsolatokért is felelős politikai igazgatói tisztét, az MTI-nek nyilatkozva pénteken kijelentette, látogatása egyúttal lehetőséget nyújtott arra is, hogy jobban megismerkedjen jövőbeni állandó munkapartnereivel.
A külügyminisztériumban több más részlegvezető mellett találkozott Brent Hartleyval, az európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkárral, valamint a V4-csoport következő soros elnökségét július 1-jétől betöltő Magyarország képviseletében a képviselőház külügyi bizottságának öt demokrata tagjával. A transzatlanti kapcsolatokkal kapcsolatos magyar elképzelésekről folytatott megbeszélésen részt vettek a visegrádi országok nagykövetei is. A külügyminisztérium részlegvezetőkkel folytatott tárgyalásokon szó esett Szíriáról, Iránról, az izraeli-palesztin békefolyamatról, Afganisztánról, Kínáról, Japánról, a Koreai-félszigetről és Mianmarról, arról, hogy a két ország külpolitikájában hol vannak azonosságok és hogy a két fél miben tudná egymást segíteni.
Szíriával kapcsolatban Takács hangsúlyozta, hogy Magyarország támogatja a John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter közös kezdeményezését a genfi folyamat felújítására, valamint a válságnak a politikai rendezés irányába való terelésére. A közel-keleti rendezéssel kapcsolatban megerősítette, hogy Magyarország támogatja az amerikai diplomácia vezetőjének kezdeményezését és arra számít, hogy olyan tervet terjeszt elő, amely kimozdítja a holtpontról az izraeli-palesztin békefolyamatot.
A helyettes államtitkár ismertette, hogy Magyarország a keleti nyitás keretében hogyan dinamizálta kapcsolatait az ázsiai országokkal. Az energiapolitikával kapcsolatban Takács Szabolcs elmondta: Magyarország számára fontos, hogy ebben a kérdésben is az Egyesült Államok látóterében maradjon. Takács Szabolcs megfogalmazása szerint a magyar-amerikai kapcsolatokkal és a magyarországi folyamatokkal kapcsolatos konstruktív, baráti légkörben zajló megbeszéléseken a korábbiakhoz képest új kritikai megjegyzés nem merült fel. A helyettes államtitkár egyebek mellett megismételte tárgyalópartnereinek, hogy a magyar kormány elkötelezetten a „zéró tolerancia” politikáját folytatja az antiszemitizmus megnyilvánulásaival szemben.
A diplomata, aki a magyar delegáció tagjaként részt vett a Smithsonian Folklife Festival és ezen belül a Magyar örökség – Az újjáéledés gyökerei fesztivál megnyitó ünnepségén, hangsúlyozta, hogy a magyar külügyi tárca az előkészítés során szorosan együttműködött a Balassi Intézettel és a közigazgatási és igazságügyi minisztériummal, és a washingtoni nagykövetség komoly szerepet játszott az esemény megszervezésében és lebonyolításában. A fesztivált a külügyminisztérium anyagilag is támogatta. „A fesztivál egy olyan fontos és pozitív esemény, amely növeli Magyarország láthatóságát az Egyesült Államokban, de egyben azt is bemutatja a magyar közvéleménynek, hogy a két ország kapcsolatai nagyon jók a kulturális együttműködés terén” – mondta a helyettes államtitkár. Takács Szabolcs Magyarország amerikai megítéléséről és a magyar-amerikai együttműködés fejlesztésében való együttműködésről eszmecserét folytatott Max Telekivel, az Amerikai Magyar Koalíció és Koszorús Ferenccel, az Amerikai Magyar Szövetség elnökével.