Ő vezeti az Alkotmánybíróságot, amíg nem lesz új elnöke a testületnek

Az elnöki jogokat gyakorló elnökhelyettes nemrég az iskolai mobilhasználattal kapcsolatban keményen kiosztotta azokat, akik gyerekeket használnak fel politikai céljaikra.

Bár az Alkotmánybíróság (Ab) tartalmilag nem vizsgálhatja az alaptörvényt, jelezheti, ha ellentmondásokat talál a jogszabály rendelkezései között – jelentette ki Holló András, a testület korábbi elnöke pénteken Szegeden.
A Szegedi Ügyvédi Kamarában tartott előadásán a jogtudós az Ab korábbi határozatait elemezve leszögezte, töretlen az az álláspont, hogy a testület nem vizsgálhatja tartalmi szempontból az alkotmányt, és a belső ellentmondások feloldására sincs lehetősége. Az Ab korábbi eseti döntéseiből azonban az következik – és az alaptörvény negyedik módosítása már rögzíti is ezt –, hogy a testület hatásköre kiterjed az alkotmányozás eljárásrendjére, azaz egy módosítás közjogi érvénytelenségét megállapíthatja a testület – közölte a szakember.
Az a rendelkezés, hogy az Alkotmánybíróság az alaptörvény legfőbb őre, fontos alkotmányos felelősséget ró a testületre – hangsúlyozta Holló András, aki úgy véli, az később derülhet ki, hogy ez a szerep konkrétan miben nyilvánulhat meg. A szakember szerint nem zárja ki semmi azt a lehetőséget, hogy az Ab megállapítsa az alaptörvény egyes rendelkezései közötti ellentmondásokat.
Felhívta a figyelmet, hogy a halálbüntetés alkotmányellenessé nyilvánítása során arra is volt példa, hogy az Ab „választott” az ellentmondó rendelkezések között. Holló András azt mondta, komoly szakmai problémákat vet föl, ha a jogalkotó a törvényi szinten korábban alkotmánysértőnek nyilvánított rendelkezéseket az alaptörvénybe emel. A végrehajtást szabályozó jogszabályok elemzése során az Ab-nek később ugyanis állást kell foglalnia az egymásnak ellentmondó normákkal kapcsolatban, ahogy ezt az alaptörvény negyedik módosítását érintő ombudsmani beadványt elbíráló határozatában az Ab rögzítette is.
Holló András 2003-tól 2005 őszéig volt az Ab elnöke, akkor mandátuma lejárt, de a parlament újraválasztotta alkotmánybírónak, és idén április 2-án, 70. életévének betöltése miatt távozott a testületből.