Brutális pénzdíj, új versenyszám, innováció a köbön – visszatérnek a világsztárok Magyarországra
Világszenzáció készülődik a magyar fővárosban.
Eddig országszerte 62 embert kellett kitelepíteni a Duna áradása miatt, jelenleg egy sződligeti otthon 80 lakóját költöztetik ki – mondta Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főigazgatója szerda délután a Margitszigeten.
A főigazgató elmondta: minden eszköz – anyagi, technikai, emberi – rendelkezésre áll ahhoz, hogy az árvizet a mederben tartsák. A legmagasabb vízállást akkor lehet pontosan meghatározni, ha a legnagyobb víztömeg átlépi a magyar határt, ez csütörtökre, péntekre várható - tette hozzá. A fővárosi tetőzést továbbra is hétfőre várják. Bakondi György elmondta: jelenleg 64 kockázati helyszín van a Dunán. Eddig több mint 800 ezer homokzsákot helyeztek ki, de több millió van még. Az elmúlt éjjel kétezer ember dolgozott a gáterősítéseken, nappal pedig ötezren országszerte, de ez a szám nőni fog.
Az OKF főigazgatójának közlése szerint nyolcezer ember áll rendelkezésre a honvédségnél és még ugyanennyi a katasztrófavédelemnél, továbbá 3600 rendőr, sok vízügyi dolgozó és önkéntes segítségére is számíthatnak. A katasztrófavédelemnek további 102 ezer kiképzett, polgári védelmi szolgálatra kötelezettje van – tette hozzá. Bakondi György az eddigi költségekről nem tudott beszámolni, de idézte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter korábbi nyilatkozatát, amely szerint 51 milliárd forint áll rendelkezésre a katasztrófavédelmi előirányzatban, amely szükség esetén tovább növelhető. Emlékeztetett rá, hogy a kormány 15 napra hirdetett veszélyhelyzetet, ezt a parlament meghosszabbíthatja, ugyanez történt a 2010-es kolontári vörösiszap-katasztrófánál is.
Pesti Imre kormánymegbízott, Budapest Főváros Védelmi Bizottságának elnöke arról számolt be, hogy a védekezési munkálatokban a főváros, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársai, a Fővárosi Csatornázási Művek, a katasztrófavédelem és önkéntesek vesznek részt.
A fővárosi Duna-parton nyolc kiemelt védekezési pont van, két helyen – a Margitszigeten és a Római-parton – már intenzív védekezés zajlik. A Margitszigeten 300 ezer homokzsákot, háromezer köbméter homokot építenek be a nyúlgátba. A szigetet kiürítik. Hozzátette: a Római-parton zajlik az gátak megerősítése, csaknem 18 ezer homokzsákot fognak ott elhelyezni, ennyi elegendő lesz. Péntek estére mindenütt elkészülnek a gátak.
Pesti Imre megköszönte az önkéntesek segítségét, egyben fokozott óvatosságra intette azokat, akiknél illegálisan, telefonon érdeklődtek a vagyontárgyaik elhelyezéséről. A fővárosi gátakon jelenleg 600 ember dolgozik, de ez a szám a többszörösére növelhető. További intenzív védekezés Újpesten, Csepelen és a XI. kerületben várható – tette hozzá.
Palkó György, a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezérigazgatója arról számolt be, hogy 9 méteres vízmagasságig építik ki a védműveket a Margitszigeten, a Római-parton pedig 1800 méter hosszúságban támasztják meg a nyúlgátat. A Királyok útját is 9 méteres magasságig védik, szükség esetén pedig a Batthyány és a Bem téren is védekeznek.
Eközben az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) szerda délután az MTI -hez juttatott el egy közleményt, amelyben az áll, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei Nagybajcsnál 4 óra alatt 31 centiméterrel emelkedett a Duna vízállása. A településen 11 órakor még 716 centiméteres, délután 3 órakor viszont már 747 centiméteres vízmagasságot mértek.
Az OMIT összesítése szerint valamennyi helyen emelkedett a vízszint. Közleményében azt írta: a folyamatosan beérkező adatok alapján az árhullám levonulása nagy feladatot jelent, de „ezzel az országos méretű összefogással, közösen, sikerrel megoldható”. Megjegyezték továbbá, hogy szerdától 509, csütörtöktől pedig további ezer rendészeti szakközépiskolás is részt vesz a védekezésben. Ők az egész védvonalon vészőri szolgálatot teljesítenek, feladatuk a gátak állapotának ellenőrzése.
Budapesten a csütörtöki üzemkezdettől speciális menetrend lép életbe a 2-es villamos és a 2V villamospótló busz vonalán – közölte Tarlós István főpolgármester kedden az MTI-vel. A Margitszigetet érintő járatok közlekedése is változik.
A Lánchíd pesti villamos-aluljáróját várhatóan elönti a Duna, ezért az ár levonulásáig a 2-es villamos rövidített útvonalon, a Közvágóhíd és az Eötvös tér között közlekedik, a 2-es villamospótló busz pedig meghosszabbított útvonalon, a Nyugati pályaudvar és a Széchenyi István tér között jár. A Március 15. tér és az Eötvös tér közötti szakaszon csak egy vágány lesz üzemképes, ezért a Március 15 tértől csak két villamos közlekedik tovább – egymást bevárva – az ideiglenes, Eötvös téri megállóig, a harmadik beérkező szerelvény a Március 15. térről visszafordul, és menetrend szerint indul vissza a Közvágóhíd felé.
Az utazási idő 3-6 perccel is növekedhet, ezért a főpolgármester azt javasolja, hogy a 2-es villamos és a 2V villamospótló helyett a sűrűbben közlekedő nagykörúti villamost használják az utazók – közölte a főpolgármester. A pótlóbuszok a Nyugati pályaudvar végállomástól a 16-os és a 105-ös autóbuszok Széchenyi István tér (Eötvös tér) megállójáig közlekednek, ahonnan rövid, 1-2 perces sétával érhető el a 2-es villamosok ideiglenes Eötvös tér végállomása.
Változik a Margitszigetet érintő járatok közlekedése is, a nagykörúti villamosok nem állnak meg a szigeti megállónál, és a 34-es, a 106-os és 234-es buszok, valamint a 901-es, a 918-as, és a 937-es éjszakai járatok sem.